“Mis läpaka ma ostma peaksin?” ehk küsimus, mida sa kunagi küsida ei tohiks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tehnoloogiateadlikumad inimesed saavad tihti küsimusi. Kõige levinumaks küsimuseks on “Mis telefoni ma ostma peaksin?” ja soovitud hinnaklassi kuuldes on enamikel vastajatel juba vastus tagataskust võtta, kui ilmselt on see umbes 350 eurot ning sama küsimust on korduvalt esitatud.

Sarnaseid küsimusi tuleb veelgi, nutikellade, telerite, kõrvaklappide ja kes-teab-mille kohta.

On aga üks küsimus, millele vastamine on keerulisem, kui pealtnäha oodata võiks. See küsimus on “Mis läpaka ma ostma peaks?” Ma ütlen täiesti ausalt, mul pole õrna aimugi.

Siiani on tulnud mul soovitada 4-5 arvutit, mida osta. Harilikult öeldakse lihtsalt, et tahetakse arvutit, mis maksab X summa raha. Pealtnäha tundub kui lihtne ülesanne, aga erinevalt telefonidest, kus mingis hinnaklassis on kõige rohkem 5, väga hullul juhul 7-8 telefoni, siis sülearvuteid on ühes hinnaklassis nii palju, et silme eest võtab kirjuks.

Ja probleemiks pole vaid see, et neid on palju. Oleks siis asi lihtne. Sülearvutid uuenevad metsiku tempoga, neil on pealtnäha imepisikesed erinevused, mis reaalsuses mõjutavad terve arvuti kasutamist ning mis kõige hullem, siis on pea võimatu ilma arvutit kasutamata öelda, kas see on inimese vajadustele sobiv.

Kui telefoni puuteekraan töötab nagu ekraan ikka ning isegi odavamad telefonid on nüüdseks suhteliselt kiired, siis sülearvutite puhul on asjad veidi raskemad: üks sülearvuti võib olla korralik ja kiire, teise klahvid aga jäävad kinni, korpus paindub esimese puudutamise peale kõveraks ning sõrmejäljed kuluvad puuteplaati katsudes maha.

Kvaliteedierinevus erinevate tootjate ning isegi ühe ja sama tootja erinevate arvutite vahel on lihtsalt niivõrd suur, et ilma reaalselt arvutit nägemata ja seda veidigi aega kasutamata on kohati ilmvõimatu öelda, milline oleks sobilik mudel.

Must hinnaauk

Teiseks probleemiks on aga hind. Sülearvuti eest soovitakse tihti välja käia suurusjärgus 350 eurot. Võib aga ausalt öelda, et selle raha eest hea arvuti saamine on ilmvõimatu ning see teeb mõne konkreetse mudeli soovitamise veelgi raskemaks.

Suuresti on selles hinnaklassis kõikide seadmete sisu küllaltki sarnane (loe: mitte kuigi hea) ning erinevused tulevad mängu vastupidavuses ning kasutuskogemuses, mida tehnilisi andmeid vaadates on hinnata raske.

Asja ei tee paremaks ka brändide laialivalguvus. Võtame näiteks ZenBookid. Head ZenBookid on väga head, need on võimsad, ilusad ning nende aku peab muretult vastu terve päeva. Samas on võimalik aga osta ka 650-eurone ZenBook, mis on küll märksa parem kui 350-eurone arvuti, aga siiski maailm taga kallimatest nimekaimudest.

Seega, mis sa peaksid endale ostma?

Konkreetseid mudeleid on raske soovitada, kuid väikene ostujuht siiski:

  • Kui soovid ajada läbi minimaalse eelarvega, maksimaalselt 350 eurot, siis tasub kaaluda Chromebooke või tahvelarvutit koos klaviatuuriga. Kui need kaks varianti ei meeldi, tuleks minna poodi ja oma käega katsuda, milline arvuti enim meeldib, sest riistvaraliselt on need kõik võrdlemisi sarnased.
  • Kui soovid kulutada suurusjärgus 650 eurot, siis oleks parimaks ideeks leida vähekasutatud äriklassi sülearvuti. See oli veel aasta-paari eest tippklassis, kuid nüüd on mõni firma selle ära põlanud ja selle saab hea hinnaga kätte. Kammi müügiportaale ja poode, mis nendega äritsevad, leiad mõne kindlasti. Kui soovid aga uut arvutit, siis võivad siin hinnaklassis olla asjalikud Lenovo Yoga-seeria arvutid, aga ka näiteks mõni võimsama sisuga Aceri või Delli seade.
  • Kui soovid aga parimat võimalikku arvutit, siis otsi poest selleaastast MacBooki, Dell XPSi, Asuse ZenBooki või mõne teise tootja äriklassi tippmasinat.
Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.