Uudis

Mis oleks, kui teeks Saaremaa silla riikliku ICO?

Foto: Raigo Pajula, Postimees/Scanpix Baltics

Iga paari aasta tagant võetakse üles jälle teema, et lõpuks oleks vaja ära ehitada Saaremaa sild. Jaanuaris tuli see uuesti teemaks ja ärimeeste hinnangul saaks töödega pihta hakata 2020. aastal ning projekti maksumus oleks umbes 500 miljonit eurot. Mis aga oleks, kui me teeksime Saarema silla ühe suure riikliku ICOna?

Ma ei peatu siin sellel, kas seda silda on vaja või mitte, kas see on loodussõbralikum kui praamid. Seda peavad otsustama spetsialistid. Aga siin on peidus üks suur võimalus.

ICO ehk inital coin offering on viimase aja trendikas ühisrahastuse viis. Tõsi küll, tihtipeale jõuavad selleteemalised uudised Geeniuse infovoogu, kui tegemist on pettusega või vähemalt korralik pettuse maik on asjal juures. Riiklikult tagatud ICOsid aga ei ole.

Huvi ICOde vastu on aga meeletu, ka kõige suvalisemad ja põhimõtteliselt mitte midagi lubavad ICOd kaasavad miljoneid eurosid.

Võimalus meie e-riigile

Eeskujuliku e-riigina aga oleks siin suur võimalus ja hea viis maailmas taas millegi ägedaga silma paista. Kui korraldada Saaremaa silla ICO, mis oleks riiklikult garanteeritud, siis see oleks midagi erilist. Kogu maailmas. Ja see saaks tähelepanu ja sellest räägitaks.

Tavaliselt annavad ICOd selles osalejatele krüptoraha eest vastu midagi väga abstarktset või õigusi mingis keskkonnas tehinguid teha ning mingeid garantiisid sellega põhimõtteliselt ei kaasne. Kui aga ehitada sild, siis see oleks füüsiline asi päris maailmas, mis jääb alles ning mis ei kao ära sellega, kui keegi ühel hetkel lihtsalt kogutud krüptorahaga jalga laseb ja endal serveril stepsli seinast välja tõmbab, nagu nende ICOdega tihti kipub minema.

Peale selle oleks see ICOs osalejatele investeering. Saaremaa sild tuleb tasuline nii või naa ning ICOs osalejatele võiks silla ületamine olla tasuta, kasvõi igaveseks, kui seda saab tehniliselt kuidagi mõistlikult ja ilma liigse bürokraatiata lahendada.

Tükike silda kaugel maal

Kindlasti oleks ka vajalik, et see sild ICOs osalejatele raha tagasi tooks ja investeerima motiveeriks, aga antud juhul oleks see väga pikaajaline investeering, millega plussi oleks võimalik jõuda väga pikas perspektiivis.

See oleks võimalus anda ka sisu estcoinile, mis vaevleb sügavas identiteedikriisis. Tegelikult on üks võimalik estcoini kasutusviise just selline – anda sulle õigus Eestis midagi kuskil teha, siis miks see ei võiks olla õigus tasuta silda ületada.

Need paljuräägitud e-residendid, kes kurdavad, et neil pole Eestis kuskil investeerida, saaksid suurepärase võimaluse Eesti taristusse panustada ja riiki paremaks teha

See annaks üle maailma inimestele lihtsa võimaluse investeerida Eestisse ja teada, et kuskil kaugel väga toredal maal kuulub sulle üks väike tükike ühest ägedast sillast. Võib-olla tulevad nad ükskord seda ka oma silmaga vaatama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.