Mis olid lõppeva aasta kõige olulisemad sündmused kuue Eesti IT-maailma tegija arvates?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
naod.jpg

Palusime aasta viimaseks päevaks hulgalt Eesti tehnoloogimaailma ettevõtjatelt, mõtlejatelt ja arvajatelt vaadata taha olnule ja ette. Küsisime kaks küsimust:

  • Mis oli lõppeva aasta kõige tähtsam, üllatavam või erilisem uudis või sündmus, mis vääriksesile tõstmist?
  • Mida oodataaastast 2016?

Sten Tamkivi

Teleporti tegevjuht

2015: Kõige ägedam asi 2015 aastal oli see, et Teleport Cities sai nullpositsioonilt välja iOS, Android ja veebirakendustena ja esimesed 30 000+ kasutajat täitsid ära oma profiilid, et leida, kus neil oleks maailmas parim koht elada ja töötada. Ja eriti kontsentreeritult tore hetk oli 25. november, kui meie kasvuhoog viis meid Apple App Store’i prantsuse poes oma kategooria esikohale, populaarsuselt Uberi, Airbnb jt ette.

2016: Ja 2016 hoian peale Teleporti plaanide tehnoloogiamaailmas silma peal näiteks sellel, milline saab olema Oculus Rifti lõppkasutaja versioon (ja sellele tekkiv VR-sisu/tarkvara), kas mu Teleporti kaasasutaja Balaji teine projekt 21.co teeb kõik maailma arvutid ja muidu elektrivõrku ühendatud seadmed blockchaini-võimeliseks ja milliseks kujuneb varajase faasi tehnoloogiainvesteeringute kliima sedapidi kui nn unicorn-firmad üha kauem erainvestorite kätes püsivad.

Targo Tennisberg

Bondora süsteemiarhitekt

2015: Tähtsaim on minu arvates progress isesõitvate autode osas. Kõigist praegu eesliinil olevatest tehnoloogiatest on sellel suurim mõju ühiskonnale ja majandusele laiemalt. Ühiskondlik vahe enne ja pärast isesõitvaid autosid on nagu vahe hobuste ning autode ajastu vahel. 2015 tõi kaasa tõsised praktilised edusammud, Tesla omanikud saavad seda tehnoogiat nüüd päriselt ka kasutada.

2016: Ühiskondlik trend on, et sotsiaalmeedia sööb jätkuvalt tavapärast suhtlemist ja sotsiaalmeedia pole ainult Facebook. Kui ma vaatan näiteks, kuidas me tööl suhtleme, siis email on mingi vanainimeste värk, pigem kasutame Slacki. Selliseid suhtlemisvariante on palju juurde tekkinud, igat sorti messagingu asjad. Aga kui konkreetset numbrit tahta, siis ma viskaks õhku, et 2016 jooksul ületab arenenud riikide internetikasutajatel sotsiaalmeedia kasutamine kolme tunni piiri päevas (lugedes sisse ka YouTube + messaging). See on muidugi keeruline mõõta, aga küllap saab 2016 lõpus mingid numbrid kokku lüüa.

Toomas Huik

Tiit Paananen

Pipedrive’i kvaliteedijuht

2015: Pean tähtsaks ära märkida Eesti startup-kogukonna arenguid nii rahastuse kaasamisel, töökohtade loomisel kui ka uute põnevate seadmete või teenuste väljatulekuga (Pipedrive, Lingvist, Skeleton, Testlio, Funderbeam, StarShip, e-residentsus ja Transferwise).

2016: Ootan kõrghariduse (eelkõige IKT) konsolideerumist, kvaliteedi jätkuvat kasvu ja maailma IKT hariduse tippkeskuse ambitsiooni sõnastamist ja teaduse rahastuse taastamist vastavalt lubatule. Ootan huviga, mis lisanduvate investeerimisfondide poolt turule suunatud rahaliste vahendite mõju saab olema startuppide rahastamisel.

Tõnu Runnel

Voog juht

2015: Kõige tähtsam sündmus oli ilma igasuguse konkurentsita see: Germany is about to start up a monster machine that could revolutionize the way we use energy.

2016: Järgmisest aastast ootan jagamismajanduse regulatsioonide osas Euroopast uudiseid — olgu see veel suurem (küll ajutine) kinnikiilumine või hoopis seadusandjate kasvav arusaamine, adaptsioon.

Linnar Viik

Pocopay kaasasutaja

2015:

  • Tesla Autopilot – minu jaoks aasta kõige vapustavam kasutajakogemus, hirmu ja vaimustuse segu. Samas leian endiselt, et suurima efekti annaks autopiloot nn liiklusvälistes situatsioonides – parkimismajad, supermarketite parklad jne, kuhu auto võiks ise sõita ja vajadusel jälle minu juurde sõita.
  • Droonid massikasutuses – mainstream juba igas maailma otsas
  • 3D printimine laiatarbes – alles algus

Argo Virkebau

Tele2 Eesti juht

2015:

  • Tesla „insane mode“ ja peaaegu isesõitev auto
  • Apple Watch tõi nutikellad massidesse
  • Apple Pay taastas usu NFC-sse
  • Valdo Kalmi lahkumine Eesti Telekomist
  • Tele2 Eesti laienes rahvusvahelisse optikal põhinevate teenuste ärisse
  • Apple Music taastulemine ja muusika voogedastuse (Deezer, Spotify) liikumine massidesse

2016:

  • Video voogedastus jõuab Eestisse
  • Sageduste liitmise tõttu kasvavad oluliselt 4G kiirused
  • EL-i rändlustasud langevad järsult. Eestis tulevad turule EL-i paketid.
  • Tuntud startuppide pankrottide arv kasvab ja rahakaasamine muutub raskemaks
  • Algab spetsiaalsete andmesidevõrkude ehitamine droonidele
  • Apple kasvab arengumaades, kuid on jõudnud oma tippu arenenud riikides

Avafoto: sotsiaalvõrgustikud

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.