Mis on Fortnite ja miks see nii meeletult populaarne on?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Viimasel ajal on maailma kaasa haaranud videomäng Fortnite, mis on saavutanud meeletu populaarsuse ja ilmselgelt muutub see veel populaarsemaks pärast hiljutist teadet, et varem üksnes arvutil ja konsoolidel mängitav olnud mäng jõuab ka nutitelefonidesse. Mis see Fortnite aga on ning mis on selle meeletu populaarsuse põhjuseks?

Naljakal kombel ei ole Fortnite’i populaarsuse põhjuseks Fortnite ise, vaid eelmise aasta kevadel ilmunud mäng PlayerUnknown’s Battlegrounds, mis tõi Battle Royale mängužanri massidesse.

Sada inimest, üks võitja

Battle Royale kui mängužanri mõte on lihtne: korraga lastakse ühel kaardil kokku sada mängijat ja võitja on see, kes viimasena ellu jääb, samal ajal kui kaardil mängitav ruum aina kokku tõmbub. See on pingeline ja adrenaliinirohke valem, kus on 99 kaotajat ja üks ainus viga võib saada (ja enamasti saabki) sulle saatuslikuks.

Ajal, kui aina rohkem tehakse mänge, mis hoiavad mängija kätt ja ei lase sel virtuaalsesse kuristikku kukkuda, võitis selline lähenemine kohe mängijate südame, sest igas mängus on korraga niivõrd palju kaalul.

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) on siiani väga menukas mäng, mida täiendatakse edasi ja mis rõhub realistlikusele.

Mängijate kasutuses on suures valikus relvi ja nende täiendusi, mis garanteerib selle, et iga mängukord on teisest erinev, sest võimalike situatsioonide hulk on lõputu.

Nagu kombeks, kui mõni asi saab populaarseks, siis leidub alati neid, kes tahavad sellest kasu lõigata. Eelmise aasta juulis ilmunud Fortnite oli algupäraselt üks ilmatuma igav koostöömäng, kus tuli võidelda koos teiste mängijatega lainetena pealetormavate zombide vastu.

Septembris aga lasti välja Fortnite’i Battle Royale mängulaad, mis oli tasuta. PUBG aga maksab siiani 30 eurot.

Kättesaadav ja ligipääsetav

Fortnite muutus aina populaarsemaks, olles kättesaadav nii arvutil, PlayStation 4-l kui ka Xbox One’il. PUBG aga oli ainult arvutil ja jõudis sügisel Xbox One’ile, kus seda pole siiani korralikult jooksma saadud ja seda kummitavad optimeerimisprobleemid. Veebruaris ületas korraga Fortnite’i mängivate inimeste hulk esimest korda PUBGi, kui mängijaid oli juba üle 3,4 miljoni.

Fortnite küll kopeeris igal võimalikul moel PUBGi mängureegleid, kuid samas mängitavus ise on oluliselt lihtsam. Relvavalik on väiksem, relvad ei ole täiustatavad, vaid sama tüüpi relvadest võid leida erinevaid versioone.

Kogu see relvade ballistika ja poolrealistlikus, põllul heinas roomamine ja laskude kaja järgi nende suuna äraarvamine, mis tegi PUBGi populaarseks, on aga Fortnite’is asendatud tempokama kiire jookse, hüppa ja tulista mängitavusega. Rohus roomata ei saagi, sest pole ei rohtu ega üldse võimalust roomata.

See kiirem tempo tähendab ka seda, et üks mäng saab kiiremini läbi ja saad rutem alustada uut, mis tähendab, et sa investeerid end ühte mängu vähem. PUBGis kulub sul pool tundi, et kümne parema sekka jõuda ja kui sa oled juba nii palju aega ühte matši sisse pannud, siis sa lähened igale olukorrale taktikalisemalt, aga pinge on seevastu hoopis kõrgem kui Fortnite’is.

Fortnite’i põhimängust, mida küll keegi ei mängi, on Battle Royale mängulaadi kaasa võetud võimalused lõkse seada ja minecraftilikult keskkonda kirkaga kaevata, seeläbi resursse kogudes ja lihtsamaid torne ning treppe ehitada.

Lihtsuses peitub võlu

Kui kõige selle järgi võiks tunduda, et PUBG on oluliselt parem mäng (ja minu arvates nii ongi), siis samas see on ka põhjus, miks Fortnite on nii populaarseks muutunud.

See on pingevabam kui PUBG, kus üks metsatukas hiiliv päris inimene, kelle käes on snaiperrelv, on õudne vaatepilt ja võimalusel sa proovid teda vältida, kui su enda relv selle kõrval kahvatab või maastik ei luba enesekindlalt läheneda.

See on kiirem, mis teeb selle Twitchis või YouTube’is striimimiseks ideaalseks, sest keegi ei taha vaadata, kuidas sa PUBGis viis minutit vaikselt üle põllu roomad. Kogu aeg ju peab midagi juhtuma!

Fortnite saab iga nädal uuendusi, mis tihti on temaatilised, näiteks jõulude puhul oli kaart kaetud jõulutuledega. Väikesed asjad, aga kui mäng on pea iga nädal visuaalselt natukene erinev, siis see lisab värskust. PUBGis on küll erinevalt Fortnite’ist kaks kaarti, kuid suured uuendused jõuavad sinna harvem.

See on lihtne, sest sul ei ole nii palju erinevaid väikseid nüansse, mida sa pead enda tegelase juures jälgima. Kui midagi on populaarne ja see on tasuta, siis see muutub veel kohe palju palju populaarsemaks.

Ja täpselt nii ongi Fortnite’iga juhtunud ja ilmselt pole Fortnite enda tippu veel saavutanud, vaid koos mobiiliversioonide tulekuga plahvatab selle mängijate arv veelgi.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.