Uudis

Eesti ettevõtetel muutub välisinvestoritelt investeeringute vastuvõtmine lähiajal lihtsamaks

Foto: Erik Prozes, Postimees/Scanpix Baltics

Eelmisel aastal valmis seadusemuudatus, mille kohaselt saab väärtpaberite keskdepositoorium avada väärtpaberikonto otse investoritele, ilma et tal peaks olema pangakonto kuskil pangas avatud.

“See võimalus rakendub 2019. aasta algusest. Piirangutega väärtpaberikonto tähendab, et konto avatakse ilma kõiki rahapesu hoolsusmeetmeid lõpuni viimata, kuid sellel kontol olevate vahenditega ei tohi teha tehinguid, kuni hoolsusmeetmed on rakendatud,” rääkis rahandusministeeriumi finantsturgude poliitika osakonna juhataja Thomas Auväärt.

“See võiks teoreetiliselt lihtsustada välisriigi isikutele esialgse investeeringu tegemist,” lisas ta.

Eesti idufirma Jobbatical tegevjuht Karoli Hindriks rääkis samast lahendusest Geeniusele antud intervjuus, mis võiks eemaldada praegu eksisteeriva põletava probleemi, kus pangad kas keelduvad avamast või sulgevad mitteresidentide pangakontosid.

Hindriks rääkis, et kui väärtpaberikonto loomiseks ei oleks pangakonto omamine tingimuseks, siis saaksid Eesti ettevõtted välisinvestorite investeeringuid ilma ühegi probleemita vastu võtta.

Thomas Auväärt leiab, et pankadel on see võimalus sisuliselt juba praegu olemas, aga ärilistel ja rahapesu tõkestamise reeglitest tulenevatel kaalutlustel nad seda täna teadaolevalt ja üldjuhul ei tee.

“Ehk see kõik ikkagi taandub sellele, kui palju pangad on ise valmis riski võtma. Riik siin otseselt midagi ette ei dikteeri,” sõnas Auväärt.

Auväärt tõi välja, et rahandusministeerium on töötanud tükk aega lahenduste kallal, mis muudaksid väärtpaberikontode avamise eelkõige välisriigi isikutele senisest paindlikumaks ja sellest sündis ka eelmisel aastal vastu võetud seadusemuudatus, mis võiks vähemalt teoorias selle probleemi lahendada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.