Uudis

Mobiil-ID võib päris korraliku arve tuua, kui seda välismaal tihti kasutada

mobiilid.png

Mobiil-ID kui pahatihti mitte töötavat ID-kaarti asendav tehnoloogia on küll mugav, kuid võib välismaal seda tihti kasutades lõpuks täitsa korraliku arve tuua.

"Kuna süsteem töötab nähtavasti SMSide saatmiste peal, siis iga kord, kui teenust välismaal kasutad, rakendub ka välismaalt saadetud SMSi tasu 0,286 EUR per sisestatud parool," kirjutas Geeniusele lugeja Kaarel Kirikal.

See tähendab, et kui sa logid internetipanka ühe makse tegemiseks ning sisestad seetõttu mobiil-ID kaudu nii PIN 1 kui PIN 2, maksab see sulle lisaks pangaülekande teenustasudena veel mobiil-ID teenustasude eest lisaks 2 x 0,286 eurot ehk kokku 0,572 eurot ehk lihtsamalt öeldes 57,2 senti.

"Kui otsustad terve leibkonna kommunaal- ja sideteenuste arveid tasuda, mida näiteks on kümme tükki, siis maksab see sessioon sulle juba 2,81 eurot(1 xPIN1 ja 10x PIN2)," kirjutas Kirikal. "Võimalik, et see kõik on laialt teada fakt, aga tuli mulle ebameeldiva üllatusena, kuna olen välismaal elav eestlane ja kasutaks teenust ka hea meelega ja Eesti numbriga siin edasi. Nüüd tuleb kahjuks vana "hea" ID-kaardi lugeja sahtlisopist välja otsida."

Samas on enamuses pankades õnneks võimalik ka makseid grupeerida, nii et ka PIN 2 on vaja vaid ühe korra sisestada.

Süsteem töötab SMSi põhjal

Eesti mobiilioperaatorid ütlesid mobiil-ID tasusid kommenteerides, et see toimib tõepoolest SMSi põhjal ning lähemal ajal seal muutust tulemas pole.

"Mobiil-ID teenus kasutab taustal infot vahendades SMS-teenust. See tähendab, et kui klient sisestab oma Mobiil-ID koodid, toimub teenuse taustal infovahetus SMSi teel," ütles Telia meediasuhete juht Raigo Neudorf."Kodumaal neid SMSe eraldi ei maksustata, välismaal teenust võimaldades onSMS-id ka meile kui operaatorile oluliselt kallima hinnaga, mistõttu pole need erinevalt koduvõrgust tasuta."

Ka teised operaatorid kinnitasid seda ning Tele2 tootejuht Katrin Aron lisas, et parakuei saa isiku turvaliseks tuvastamiseks kasutada teisi SIM-kaarte, sest antud teenus on seotud konkreetse kliendiga. See tähendab, et mobiil-ID vähemalt nähtavas tulevikus välismaa operaatorite SIM-kaartidega toimima ei saa hakata.

Aron ütles, et mobiilside hinnastamise osas toob klientide jaoks kindlastipositiivseid muudatusi selle aasta mais kehtima hakkav Euroopa Liidu regulatsioon, mis hindasid alla viib.

"Esialgu plaanitakse nii Eestis kui mujal Euroopas vähendada rändlustasu viiele eurosendile minuti eest, kahele sendile sõnumi ja viiele sendile megabaidi mobiilse interneti eest," ütles Aron.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.