Mobiiliga hääletamist järgmistel valimistel ei tule

Mobiil-ID koodi küsimine telefonis.Foto: Geenius Meedia

Kuigi aprillis avaldatud riigi infosüsteemi ameti (RIA) ning valimisteenistuse tellitud analüüs näitas, et telefoniga hääletamine on võimalik ning RIA lootis, et see saab teoks juba järgmistel valimistel, siis ei toeta seda seisukohta vabariigi valimiskomisjon (VVK). Samuti ei toeta komisjon Smart-ID kasutamise võimaldamist e-valimistel.

E-hääletajad ei saa kontrollida, kas nende hääl läks lugemisse

Mai lõpus toimus vabariigi valimiskomisjoni koosolek, kus arutati mullu detsembris valminud e-valimiste töörühma koondraportit ning anti igale punktile hinnang. Kuigi töörühm leidis, et e-valimistel võiks saada osaleda ka mobiiliga hääletamise teel ei toeta seda võimalust valimiskomisjon.

Komisjoni sõnul tõi tänavu aprillis avaldatud riskianalüüs välja rea probleeme. Viidatud analüüsis tuuakse välja mitmeid võimalikke küberriske, kuid samuti pakutakse neile välja ka lahendusi.

Kuigi VVK ei toeta mobiiliga hääletamise võimaldamist tuleval aastal leitakse, et kui probleeme saab maandada, siis võib teemaga edasi tegeleda.

Suurematest otsustest toetas VVK töörühma ettepanekut parandada e-valimiste süsteemi arusaadavust vaatlejatele ja avalikkusele ning selleks luuakse vaatlejatele mõeldud juhendid. VVK otsusest tulenevalt hakkab valimisteenistus tulevikus avalikkusele selgitama e-valimiste süsteemi arendamisel tehtud valikuid.

Kuigi töörühm soovis, et e-hääletajad saaksid kontrollida, kas nende hääl jõudis lugemisele, siis VVK leiab, et sellist võimalust ei peaks pakkuma kuna e-hääletamise ja paberhääletamise põhimõtted peavad samad olema.

Tehtud 25 ettepanekust toetas VVK 13 ning oli erimeelel seitsme ettepaneku osas. Ülejäänud ettepanekute osas on olukord koondraporti avaldamise järgselt muutunud, näiteks on e-valimiste ja pabervalimiste aeg seadusega juba ühtlustatud, või tegeleb nende ettepanekutega jusiitsministeeriumi töörühm.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.