Mobiilioperaator kiidab: Eesti 5G sageduste oksjon on parim, mis võimalik

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Elisa Eesti juht Sami Seppänen.

Elisa Eesti juht Sami Seppänen kirjutab kommentaariks Eestis välja kuulutatavale 5G mobiilside sageduste oksjonile, et Eesti on siin eeskujuks Euroopale.

Eile ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Rene Tammisti poolt allkirjastatud 5G sageduslubade konkursi korraldamise määrus võimaldab uue põlvkonna mobiilsidevõrgu ehitamist esimeste seas Euroopas. 5G on oluline, sest võimaldab ühendada uuel tasemel tehnoloogiaid nagu tehisintellekt, pilvetöötlus, asjade internet jne. Ja asjaolu, et Eesti suudab luua nende murranguliste tehnoloogiate mobiilseks kasutamiseks eeldused esimeste seas, on kahtlemata viljakaks pinnaseks tulevasele majanduskasvule.

Tänane globaalne “game-changer” on vaieldamatult tehisintellekt ja sellel põhinevad lahendused, mis aitavad teha mugavamaks ja kiirelt ligipääsetavaks näiteks e-riigi teenused kui ka isejuhtivad sõidukid. Tehisintellekti laialdaseks toimimiseks on oluline kiire ja kvaliteetne 5G võrk.

Täna on Eesti mobiilsideoperaatorid maailmas esirinnas, sest just siin, Põhjamaa väikeses ja innovaatilises e-riigis on avatud ühed maailmas esimesed 5G testvõrgud ja peagi ka esimesed kommertsvõrgud.

5G-l on märgiline roll maailmas, sest tegu pole lihtsalt 4G edasiarendusega. 5G on põhimõtteliselt täiesti uutmoodi võrk, mis võimaldab seni kasutamata sagedustel saavutada ülisuuri kiiruseid, väga madalat hilistumist ja luua spetsiifilisi kasutusi nagu näiteks tehisintellekti laiem kasutusele võtmine riiklikes teenustes.

Uue põlvkonna 5G internetivõrk viib meid uude ajastusse. Elisa ei raja 5G võrku ainult tuleviku nutitelefonide ja sülearvutite jaoks, vaid eelkõige selleks, et ühendada omavahel miljonid seadmed, andurid ja sõidukid. Sellest tekkiv uus väärtus majandusele on unikaalse potentsiaaliga ja mitte ainult linnades, vaid kõikjal tööstusaladel ja tootmises. 5G pakutav ülimalt madal hilistumine võimaldab liigutada hetkega info ühest maailma servast teise. Nii võib näiteks põllumees juhtida ühest kohast korraga ühe asemel ka seitset kombaini, millest igaüks oleks erineva põllu peal. Ja käsud juhtimiskeskusest jõuavad kombainini millisekunditega, mitte sekunditega nagu täna. Sama printsiip kehtib ka muudele isesõitvatele sõidukitele.

Täna välja kuulutatud oksjon 3×130 MHz sagedustele on parim, sest võtab arvesse nii 10MHz vahetsooni, mida on vaja NATO radarite efektiivseks tööks ja võimaldab kasutada 5G võrku sisuliselt kohe pärast oksjoni lõppu. Sellega on Eesti ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister täna loonud väga suured eeldused 5G võrgu arenguks Eestis ning seadnud Eesti eeskujuks ka ülejäänud Euroopale.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.