Uudis

Mozilla Firefox hakkas piirama kolmanda osapoolte küpsiste ligipääsu

Firefoxi brauser hakkab piirama teatud tüüpi küpsiste ligipääsu, et kolmandad osapooled ei saaks jälgida kasutajate tegevusi internetis.

Küpsised on tekstipõhised andmeteblokid, mida veebilehed kasutavad, et kasutajate informatsiooni säilitada. Selle informatsiooni alla langeb näiteks salasõnade meelde jätmine, et seda iga kord sisestama ei peaks.

Kuid küpsiseid kasutavad ka reklaamimisega või analüütikaga tegelevad firmad, et koguda kasutajate informatsiooni enda huvide jaoks – sellised küpsised on kolmanda osapoole küpsised, mida Firefox nüüd blokeerima hakkab.

Üleeilsest saadik on küpsiste blokkimine uutel Firefoxi installijatel automaatselt sisse lülitatud ning olemasolevatel kasutajatel plaanib Firefox selle sisse lülitada lähemate kuude jooksul.

Firefox ei ole esimene, kes sellist funktsionaalsust pakub. Apple’i Safari brauseris on see olemas olnud ja vaikimisi sisse lülitatud juba mõnda aega. Google hakkab samuti küpsiste ligipääsu ka piirama oma Chrome’i brauseris.

Mozilla Firefoxi sisu blokkimine
Kolmandate osapoolte küpsiste keelamiseks tuleb valida Firefoxi menüüst “range” variant.Kuvatõmmis

Värskelt installeeritud Firefoxi brauserites on kolmanda osapoolte küpisiste blokeerimine on juba sisse lülitatud. Kuid nendel, kellel on Firefox eelnevalt olemas, lülitatakse see sisse järgmise paari kuu jooksul. Kuigi, seda saab teha ka käsitsi: Menüü -> Sisu blokkimine -> Range.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.