Uudis

Mu arvuti kõlarid hakkasid ise Vene raadiot mängima ja sellest ei saanudki enam lahti

Geeniuse toimetus Sony lustikummutit katsetamas
Illustratiivne foto kõlarist.Geenius

Mäletan oma lapsepõlvest väga selgelt ühte päeva, kui kõik toasolijad said ikka korraliku šoki. Istusime sõbra pool arvutis ja mängisime kambakesi mingit mängu. Ühel hetkel hakkas tunduma, et kõlaritest kostub hästi vaikselt mingisugune venekeelne jutt. Keerasime mängu helid maha ja kõlarid põhja, aga enam polnud midagi kuulda.

Seejärel keerasime kõlari heli ka nulli ja saime kõik koos kreepsu. Kõlaritest oli väga selgelt kuulda, kuidas meessoost raadiohääl jutustab vaikselt midagi vene keeles. Lülitasime arvuti välja ja täpselt sama lugu.

Kuna see juhtus kuskil 12-13 aastat tagasi ja me olime kõik varajases puberteedieas, ajasime asja Vene spioonide või tulnukate süüks ja asi sai vähemalt teoorias tol korral lõpu.

Kunagi hiljem ostsin kõlarid mõnesaja krooniga sõbralt ära. Muidu väga head kõlarid, aga vaikne venekeelne hääl jäi kuni nende eluea lõpuni mind õhtuti, mil miskipärast hääled alati sagenesid, kummitama. Kuna kõlarite liigutamisest abi polnud, siis pidigi sellega leppima. Tol ajal muud teha ei osanud.

Hispaanlastest kummitused?

Tegelikult pole see mingisugune üksikjuhtum ja probleeme võib esineda ka uuematel kõlaritel või kõrvaklappidel. Polnud ka lapsepõlves meid kummitanud kõlarid mingisugused suvalised junnid, tegu oli ikkagi Logitechi X-530 kõlaritega, mis oli tol ajal ikka meie jaoks päris kõva sõna.

Näiteks võib lugeda siit, kuidas foorumikasutajad avastavad järjestikku, et neid kummitab üks ja sama usklike raadiojaam. Siin väidavad kasutajad, et kuulevad oma kõlaritest hispaaniakeelseid hääli. Oma Vene raadio juhtumi kohta leidsin isegi Hinnavaatlusest ühe vanema teema, kus teemaalgatajal sarnane häda.

Miks selline asi juhtub? Ülalmainitud foorumite kasutajate selgituse põhiselt on välistel kõlaritel üldjuhul sisse ehitatud ka võimendi. Kõlarid on aga väga osavad raadiolainete kinni püüdmises ja võimendi omakorda nende võimendamises. Kui kõlaritel võimendit pole, siis kasutavad need võimendina arvuti helikaarti, mis on aga arvuti sees ja seetõttu raadiolainete eest palju paremini kaitstud.

Süüdistada saab ka kõlarite kehva kvaliteeti, täpsemalt nende kaablite oma. Kui kaablid pole korralikult isoleeritud, võibki juhtuda, et kõlar püüab raadiolained üles.

Mis siis teha, kui sind sarnane probleem kummitab? Kõigepealt tasub kõlareid liigutada. Abi võib olla ka sellest, kui viid juhtmed läbi ferriitrõngaste. Need näevad välja sellised. Kui ka see ei aita ja välismaine raadio sind tõesti segab, siis tasub vaadata uute kõlarite poole.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.