Muusika-uuring: eestlased ei ütle piraatlusest ära

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti inimesed on valmis kuulama muusikat piraatluse teel, seejuures peab kaks inimest kolmest mõnda piraatlusega seotud muusikakanalit legaalseks, selgub suurest uuringust. Digitaalsetest kanalitest on aga mäekõrguselt kõige populaarsem YouTube.

Plaadifirma: häda on selles, et muusikat ei saa legaalselt kätte

Möödunud nädalal toimus Tallinn Music Week, mille raames korraldatud konverentsil Creative Impact tutvustati Kantar Emori poolt läbi viidud uuringut eestlaste muusikaharjumustest. Üllatusliku numbrina lähtub uuringust, et 65% küsitletutest peab legaalseks mõnd piraatlusega seotud illegaalset tegevust.

“Piraatlus on suur probleem. Eesti probleem on see, et kogu Eesti muusika ei ole lihtsalt legaalsetel platvormidel kättesaadav, mis on üks põhjus, miks inimesed piraatlusega tegelevad ja miks me innustame artiste  ja produtsente oma muusikat digitaalselt võrgus kättesaadavaks tegema,” ütles Petri Mannonen, Baltikumi muusikaäri turuliidri Universal Music Baltikumi juht Geeniusele.

Teise probleemina näeb ta lünka inimeste teadlikuses sellest, mis on legaalne ja mis mitte. Tervelt 52% küsitlusele vastanuist peab legaalseks failivahetuskeskkondadest muusika, videote ja filmide allalaadimist. “Muusikatööstus peab tegema siin koostööd ja inimesi ses osas harima. See oli suur üllatus, et digitaalne piraatlus on Eestis nii laialt levinud, samal ajal, kui füüsiline piraatlus, näiteks piraat CDd ei ole nii aktsepteeritud.” Mannoneni sõnul innustavad nad ka artiste, kel on suured fännibaasid, rääkima oma fännidele voogedastusplatvormidest ning sellest, et piraatlus ei ole aktsepteeritav.

Kust eestlased muusikat kuulavad? Raadio, autos ja mujal

Uuringu teised tulemused toovad välja, et ligi pooled 15-60 aastastest eestlastest kuulavad enam muusikat autoraadiost ja teistest raadiotest. Umbes 20% osakaalu omavad sülearvutid, telefonid ning telerid.

Eelduslikult on noorema generatsiooni seas populaarne kuulata muusikat telefonist, kuid kõigist küsitletutest 74% on kuulanud viimase kuu aja jooksul muusikat arvutist või telefonist.

Populaarseim teenus on YouTube, sest 81% küsitletutest kasutab seda vähemalt kord nädalas. Teisel kohal teenustest on Spotify. Samas ei ole eestlased eriti valmis muusika eest maksma – vaid 6% sihtgrupist kasutab või plaanib kasutama hakata tasulist voogedastusteenust.

Ehkki uuringust lähtub, et Spotify Eesti muusikakuulamise turul veel liider ei ole, on ta seda mitmes riigis. Mannoneni arvates ei ohusta see siiski Spotify konkurente ja monopoli karta ei ole. “Uuringute tulemused näitavad, et ehkki noored kasutavad enam Spotifyt, kasutavad nad ka Deezerit või Apple Musicut. Kõigil teenustel on ruumi turul veel kasvada, seega ma ei usu, et võimalus monopoliks on suur.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.