Uudis

NASA jättis Marsi uurimisrobotiga hüvasti: “Marsil on pime ja mu aku on tühi.”

Opportunity uurimisrobot.NASA

NASA jättis hüvasti Opportunity uurimisrobotiga Marsil, mis pidi funktsioneerima 90 päeva, aga tegi tööd 14 aastat.

10. juunil 2018 saatis NASA uurimisrobot Opportunity Maale oma viimase teate. “Marsil on pime ja mu akud on tühjad.”

See oli ka viimane kord, kui NASA oma robotist kuulis. Marsil möllas üleplaneediline liiva- ja tolmutorm, mis roboti päikesepaneelid tolmuga kattis, nii et energia robotini ei pääsenud.

NASA oli sunnitud robotile andma käskluse end sügavasse unne lülitada, et energiat säästa, kuid robot ei ole siiani unest ärganud. NASA on proovinud mitmeid lahendusi, püüdes robotile signaale saata, kasutades üle planeedi paiknevaid raadioteleskoope, mida kasutatakse tavaliselt süvakosmoses asuvate seadmetega suhtlemiseks. Lisaks on kuudeviisi vaikselt raadiosagedusi kuulatud, et ehk Opportunity ärkab ja võtab meiega ühendust. Aga, ei midagi.

Augustis 2018, mõned kuud pärast Opportunity vaikimist puhkes avalik konflikt NASAs, kus Opportunity insenerid soovitasid püüda masinaga aktiivselt ühendust saada 2019. aasta jaanuari lõpuni ning kuulata sidesagedusi 2019. aasta lõpuni, kuid NASA arvates oli see vana roboti tagasi toomise protsess liiga kallis ja nii on tänasest Opportunity üksi.

Roboti kell on vale

NASA kahtlustab, et peaaegu välja lülitatud roboti madal energiatase on selle sisemise kella sassi ajanud. Nimelt oldi sunnitud roboti töötamise ajal ööseks selle soojendussüsteemid välja lülitama, et energiat säästa.

Roboti elektrilised küttesüsteemid hoidsid selle aparatuuri külmumast, kuid pidevalt töötav küte kulutas roboti akusid liigselt. Sestap lasti robotil igal öösel magama jääda, lülitades kütte välja ja lülitades selle hommikul uuesti sisse.

Arvatavasti on roboti kell sassis ja hoiab kütet pidevalt sees. Kuna roboti päikesepaneelid on endiselt tolmused, ei saa ta piisavalt energiat, et Maaga suhelda ning seetõttu kulub iga kübe energiat kütmiseks.

Opportunity on kõige pikema elueaga robotkulgur Marsil. 2003. aasta suvel Maalt lahkunud ja 2004. aasta alguses Marsile maandunud Opportunity ja Spirit pidid tööd tegema algselt vaid 90 päeva.

Spirit pidas vastu kuus aastat, enne kui liiva sisse kinni jäi, Opportunity tervelt 14 aastat. Selle aja jooksul läbis Opportunity 45 kilomeetrit ja saatis Maale andmeid, mis aitasid aru saada sellest, milline oli kunagine Marsi kliima ja et planeedil leidus vett.

Märksõnad: , , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.