Uudis

NASA leidis üles kadunud India kosmosesondi

NASA leidis maapeale radari abil üles Kuu ümber tiirleva India kosmosesondi Chandrayaan-1, millega kadus side 2009. aastal. NASA kasutas sondi leidmiseks tugevaid mikrolaineid, kirjutab Engadget.

Chandrayaan-1 näol on tegemist üsna väikese kuubikujulise kosmosesondiga, mille ühe külje pikkus on umbes 1,5 meetrit. Side sondiga kadus 2009. aastal ning seni pole olnud kindel, kas sond on Kuuga kokku põrganud või on see endiselt orbiidil.

NASA Jet Propulsion laboratooriumi teadlased suunasid satelliidi leidmiseks 70-meetrise antenni abil mikrolained Kuu põhjapoole suunas, kust kadunud sond oleks pidanud mööda lendama.

Radari abil suutsid teadlased tuvastada kaks lendavat objekti, millest üks oli NASA enda sond, kuid teine oli väike tundmatu keha. Radari abil suudeti objekt ka teist korda tuvastada ning Kuule tiiru peale tegemiseks kulunud aja põhjal suutis NASA kinnitada, et tegemist on kadunud India sondiga.

Lahendust saaks tulevikus kasutada, et hoida silm peal kosmosesse saadetud laevadel ning sondidel, kuid ka juhtudel, kui mingil põhjusel ei suuda kosmosesõiduk enam kontrollkeskusega ühendust võtta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.