Uudis

NASA uus üksus hakkab meid kosmoses varitsevate ohtude eest kaitsma

asteroid20160107-16.jpg

USA kosmoseagentuur NASA teatas, et on loonud uue kontori, mille ülesandeks on Maa-lähedaste objektide (NEOde) leidmine ja jälgimine. Uus üksus kannab nime Planetary Defense Coordination Office (PDCO) ehk Planetaarse Kaitse Koordineerimise Kontor.

NASA on NEOde kaardistamist toetanud alates aastast 1998. Tänaseks on kaardistatud 13 500 eri suurusega objektija igal aastal avastatakse rohkem kui 1500 uut. Uus kontor lubab kaardistamist kiiremini ja efektiivsemalt korraldada.

Kosmilised objektid, mille diameeter ületab ühte kilomeetrit, võivad Maaga kokku põrgates kaasa tuua massilised väljasuremised. Õnneks põrkuvad sellised NEOd Maaga kokku väga harva ja meil on nende asukohast hea ülevaade kuna umbes 90% nendest on identifitseeritud.

NEOdest, mis on suuremad kui 140 meetrit, on kaardistatud aga kõigest umbes neljandik ja nendega toimub kokkupõrkeid oluliselt tihedamini,umbes kord iga tuhande aasta tagant. Kui nende olemasolust piisavalt vara teada saada, on potentsiaalselt võimalik päästa kümnete tuhandete või isegi miljonite inimeste elu.

"NASA, selle partnerid ja globaalne kogukond võtab asteroidide leidmist, jälgimist ja planeedi kaitsmist väga tõsiselt,"ütles endine astronaut ja NASA teadusmissiooni direktoraadi üks administraatoreid John Grunsfeld. Tema sõnul ei ole praegu küll ühtegi otsest ohtu avastatud, aga viimastel aastatel toimunud napid möödumised tuletavad meelde, et kosmosest tulevate ohtude osas peab olema tähelepanelik.

Organisatsiooni esmane eesmärk on aastaks 2020 kaardistada 90% NEOdest ja kuigi veel mõne aasta eest tundus see eesmärk võimatu, loodab NASA, et suurem eelarve ja struktuurimuudatused aitavad selle siiski saavutada. Kaugemas perspektiivis plaanitakse arendada ka tehnoloogiaid, mis võimaldavad Maad ohustavate objektide trajektoore muuta.

Avapilt: NASA

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.