Neli erakordset programmi ehk Skype’i loojate lugu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
bluemoon.jpg

1993. aastal registreeriti Eestis erakordne firma nimega Bluemoon Software. Praegu ei pruugi see nimi teile midagi öelda, kuid firma asutajaliikmete nimed – Jaan Tallinn, Priit Kasesalu ja Ahti Heinla – ilmselt juba ütlevad.

Bluemoon Software’i juured ulatuvad tagasi aastasse 1986, mil Jaan ja Priit läksid tööle ühte väikesesse riistvarafirmasse Tallinnas. Mõni aasta hiljem liitusid nendega Ahti Heinla ja Kaspar P. Loit ning koos otsustati luua mäng, mille nimeks sai Kosmonaut. 1990. aastal avaldas KosmonaudiRootsifirma Scandinavian PC Systems. Sealt edasi läheb lugu aga eriti põnevaks.

SkyRoads

Kuigi Kosmonaut oli piisavalt edukas, et Kaspar sai tulude eest auto osta, osutus tõeliseks hitiks hoopis selle järg SkyRoads. Sisuliselt on tegu veidi poleeritudversiooniga Kosmonaudist. Parema graafikaga ja veidi enam läbimõeldud mäng leidis fänne kõikjal maailmas. Mängu suureks tõmbenumbriks oli ka Ott Aaloe ja Hasso Brücki loodud muusika.

SkyRoads muutis mängija kosmoselaeva piloodiks. Kasutades nooleklahve ja tühikut tuli navigeerida platvormide rägastikus ja vältida takistusi. Erineva värviga platvormid muutsid laeva kiirust, vähendasid kontrollivõimet, täiendasid hapniku- ja kütusevarusid või tähendasid kohest surma.

Tänu SkyRoadsile kogus Bluemoon Software maailmas küllaltki palju tuntust. Mängu mäletatakse ka tänapäeval ning sellest on loodud suur hulk kloone erinevatele süsteemidele. Kes tahab mõnusat nostalgialaksu otse brauseris kogeda, võib proovida näiteks OpenRoadsi. Arenduses on ka SkyRoadsi virtuaalreaalsusega täiustatudversioon.

Sound Club

1990ndate alguses arendasid Jaan ja Anti Tartu Ülikooli füüsikaõpingute kõrvalt veel ühe huvitava programmi nimega Sound Club. Tegu oli üsna algelise, kuid samas võimeka muusika loomise programmiga, mille kasutajad said valida erinevad instrumendid ja määrata, milliseid noote ja millise valjususe astmega need mängivad.

Kuigi esialgselt oli programm kirjutatud DOSile, tuli 1996. aastal välja täiendatud versioon Windows 95 ja NT operatsioonisüsteemidele. Lisaks Windowsi toele lisandus veel hulk lisavõimalusi, mis tegid Sound Clubist 1990ndate keskel üsna arvestatava muusika loomise programmi.

Sound Clubi iseloomuliku heli olete te ilmselt vähemasti raadio vahendusel kuulnud. Suur osa Andres Aule ja Allan Vainola loodud ansambli Alumiinium, sinu sädelev sõbermuusikast on kas kirjutatud või aranžeeritud selle abil. Ansambli eestvedaja Andres Aule kirjeldas Sound Clubiga töötamist nii: „Et helikvaliteeti parandada, kuid säilitada lugude iseloom, otsustasime kasutada naturaalpille ja Sound Clubi paralleelselt: võimaluse korral mängiti partiid sisse otse, osa partiisid jäi aga kaheksabitisele kujule.“

Huvilistel tasub kuulata Andres Aule kirjutatud lugu Kollane kollane maailm nii, nagu see algselt Sound Clubis kõlas.

Kazaa

Bluemoon Software jätkas kasvu,liikudes 2D-mängude maailmast 3D-sse ja seejärel muu tarkvara arendusse. Järgmine suur projekt, mis Heinla, Kasesalu ja Tallinna Eesti mõttes legendaarseks muutis tuli aga aastal 2001 ja selleks oli Kazaa.

Napsteri jälgedes tulnud failivahetusprogrammi mäletab ehkenamik millenniumi alguses internetis tegutsenud inimesi. Kazaa läbi jõudis meie arvutitesse suur kogus muusikat, filme ja kahjuks ka pahavara.

Kazaa põhines FastTrack protokollil, mis võimaldas faile otse kasutajate vahel jagada. See tähendas, et enam ei olnud vaja andmeid kuhugi kesksesse serverisse laadida. Kõik, kellel otsitav fail arvutis oli, jagasid seda uutele soovijatele.

Skype

Allikas: Microsoft

FastTrack protokoll tõi endaga kaasa aga ka midagi suuremat kui Kazaa. Aastal 2003 lõid Bluemooni tegijad koos Niklas Zennströmi ja Janus Friisiga, kellele FastTrack protokoll ja Kazaa müüdi, kommunikatsiooniprogrammi nimega Skype. Tegu polnud esimese programmiga, mis lubas kasutajatel arvutiga suhelda, ent tegu oli ühe kõige edukamaga.

Skype toimis sarnaselt Kazaale, ühendades kasutajate arvutid otse, ilma keskse serverita. See muutis video- ja audiokõned töökindlamaks ja turvalisemaks. Kasutajad said end kindlamalt tunda, kuna nende vestlust ei salvestatud ühegi firma andmebaasidesse. Tasub mainida, et tänaseks toimib suhtlus Skype’is läbi Microsofti serverite.

Skype müüdi aastal 2005 eBayle ja on pärast seda veel mitu korda omanikke vahetanud. Aastast 2011 on Skype osa Microsoftist. Hoolimata sellest toimub suur osa arendusest siiski Eestis.

Jaan Tallinn, Priit Kasesalu ja Ahti Heinla ei kirjuta küll enam mänge, ent on tänaseini seotud mitmete firmade arenguga ja räägivad aktiivselt kaasa tehnoloogiateemadel.

Jaan Tallinn tegeleb tulevikutehnoloogia eksistentsiaalsete riskide analüüsimisega ja lõi kaasa selleteemalise keskuse loomisel Cambridge’i ülikoolis. Sarnaselt mitmetele teistele tehnoloogiatööstuse hiidudele muretseb ka tema tehisintellekti arendamise võimalikeohtude pärastinimkonnale.

Priit Kasesalu töötab Tallinna investeerimisettevõttes Ambient Sound Investments, mis loodi aastal 2003 koos teiste Skype’i asutajatega. Pärast seda, kui Skype eBayle müüdi, tegutseb ASI erainvesteeringufirmana.

Ahti Heinla lõi aastal 2014 koos Janus Friisiga firma nimega Starship Technologies, et arendada autonoomselt kaupa vedavaid roboteid. Heinla sõnul on firma eesmärk muuta kauba piirkondliku kojukannet samal moel nagu Skype muutis telekommunikatsiooni.

Huvitaval kombel on Bluemoon Software’i kodulehekülg tänini üleval. Ajaloo huvides tasub seda kindlasti uurida. Sealt on võimalik alla laada SkyRoadsi ja teiste firma projektide demosid ja täisversioone. Lisaks on seal olemas ka firma täpsem ajalugu kuni aastani 2000.

Avapilt: Bluemoon Software

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.