Netikaart näitab neid andmekiiruseid, mis ei pruugi inimesel majas olla

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Möödunud nädalal kirjutasime tehnilise järelvalve ameti Netikaardist, kust on võimalik näha, milliseid kiiruseid erinevatel aadressidel pakutakse. Mitmed inimesed on aga märganud, et nende maja puhul on kiirused justkui valed, kuid ametil on selgitus olemas.

TJA side- ja meediateenuste osakonna juhataja Oliver Gailan selgitas Geeniusele, et teenuse võimalus majas tähendab, et liitumisvõimalus on põhimõtteliselt olemas, näiteks tänaval asuvas sidekapis või keldris. See ei tähenda aga alati seda, et kaabel on juba kindlasti majas sees olemas.

Samuti märkis Gailan, et mitmete kasutajate poolt soovitud võimalus näha, milline firma näidatavaid ühendusi pakub, on lisandumas.  Täna on see teenus aga veel häälestamisel ja muutub sisse logitud kasutajatele peagi võimalikuks.

Mitmed Geeniuse lugejad märkasid ka seda, et internetiühenduse võimalust näidatakse saunamajas või kuuris, kus seda tegelikult pole. See on TJA sõnul aga nii seetõttu, kuna kaart kõrvutab automaatselt andmeid, mis on pärit sideettevõtjatelt ning mitmetest registritest ja toetub hoone tüübi määramisel registris märgitud staatusele. “See staatus on tõenäoliselt kunagi hoone omaniku poolt deklareeritud. Süsteem arvestab andmete analüüsimisel eluhooneid ja ärihooneid, seetõttu võib ka mõni kuur või saunamaja saada kaasatud,” ütles Gailan.

Tulevikus on lisandumas ka väiksemad pakkujad

Gailan lisas, et Netikaart.ee põhifookus on kaabliga pakutavate ühenduste kaardistamine ja täna sisaldab netikaart.ee suuremate sideettevõtete andmeid. Järk-järgult lisanduvad tulevikus ka teised sideettevõtted ning need andmed hakkavad süsteemis uuenema kord kvartalis ja seejärel on võimalik statistika päringu kaudu jälgida kiire interneti levikut omavalitsuste põhiselt. Seega on Netikaart kasutajale juba avatud, kuid mõned funktsionaalsused veel lisanduvad või täienevad.

Vead on loogilised

Gailan losas, et kuna kaardistuse näol on tegemist suurte andmemahtude, konkreetselt ligi miljoni aadressiobjekti automaatse analüüsiga, siis on loomulik, et üksikuid andmete tõlgendamisest tingitud ootamatusi esineb nii nagu ikka uute rakenduste kasutusse andmise puhul. “Nende andmete käsitsi kontrollimine oleks inimesele liialt töömahukas,” märkis ta. “Kokkuvõttes ei kahanda see siiski kaardistuse kui üldpilti loova vahendi väärtust. Netikaart on esimene kogu maad hõlmav kaardistus ja areneb järk-järgult paremuse suunas.”

Ta lisas, et Netikaardi kasutamisel tekkivate küsimuste ja probleemide lahendamiseks annab TJA nõu ja abi.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.