Uudis

Noore aasta ettevõtja elu valusaim otsus: suur koondamine Veriffis

Veriffi asutaja Kaarel Kotkas.Foto: Jake Farra

Inimeste kaugtuvastamisega tegelev idufirma Veriff looja ja tänavu aasta ettevõtja tiitli pälvinud hiidlane Kaarel Kotkas teatas raske südamega 63 töötajale, et nad koondatakse, kirjutas Postimees.

“See on kindlasti kõige keerulisem otsus, mis ma olen oma ettevõtluskarjääri jooksul tegema,” tunnistas Kotkas, kelle firmas kaotab töö iga viies. “Aga see on vajalik, et keerulisest olukorrast ettevõttena tugevamana välja tulla.”

Koondamisele lähevad peamiselt töökohad, mis tegelesid sisuliselt käsitsi Aafrika riikide tuvastamiste ülekontrollimisega, kuna nõudlus kukkus ning nende töö võtavad üle robotid.

Vana vs uus

Samas huvi Veriffi teenuse järele osades valdkondades kasvab. Sellest kirjutas ka DigiPRO artiklis “Notarid pääsesid Eesti idufirma najal üle noatera suurest kriisist”.

Notarid võtsid alates veebruarist kasutusele isikutuvastusega tegeleva idufirma Veriff lahendused, et pakkuda klientidele kaugtuvasust. Kui algselt oli see mõeldud eelkõige e-residentide teenindamiseks, siis praeguses kriisis on see päästerõngas kõigile tehingute tegemiseks distantsilt.

Nõudlus kasvab

“Nõudlus virtuaalse isikusamasuse tuvastamise järgi on viimastel nädalatel märgatavalt kasvanud,” rääkis Kotkas DigiPROle kuu aega tagasi.

“Silmast silma suhtlus on viiruse leviku ohu tõttu viidud absoluutse miinimumini ning seetõttu on muutunud isikute tuvastamine veelgi olulisemaks, et erinevad teenused oleksid inimestele kättesaadavad kodust,” leidis Kotkas.

Toona oli kõigest kuuga verifitseerimiste arv üle maailma ligi 20 protsenti tõusnud. “Samas ei saa seda kõike kindlasti panna koroonaviirusest tuleneva nõudluse arvele,” rääkis Kotkas.

Samas tõi ta välja pärast koroonaviiruse eskaleerumist nii Euroopas kui Ameerika Ühendriikides on neile tulnud väga palju uusi kliente. Kõik nad on ühel või teisel moel seotud viirusega toimetulekuks. “Neid arenguid arvestades ootame järgmiste kuude lõikes ligi 50 protsendilist verifitseerimiste arvu kasvu,” lausus Kotkas.

Uuring näitab suurt kukkumist

DigiPRO kirjutas äsja Eesti idufirmade seas läbi viidud uuringust, kus selgub, et suur osa neist ennustab suurt kukkumist.

Eesti idufirmade koondkäive kasvas 2020. aasta esimeses kvartalis 196,5 miljoni euroni, mis on 66% enam võrreldes aasta varasemaga. Ka riiklikke makse tasuti 26,3 miljonit eurot ehk 47% enam, kui eelmisel aastal samal ajal, teatas Startup Estonia.

Samas on tegu tahavaatepeegliga ning ligi pooled iduettevõtjad prognoosivad tulude kahanemist koguni poole võrra. “Kriisi mõju Eesti iduettevõtetele esimese kvartali tulemuste pealt veel hinnata ei saa, selleks tuleb ära oodata käimasoleva kvartali tulemused,” selgitas Startup Estonia juht Maarika Truu pressiteates.

Tulevik paistab esialgu palju mustem. “Paraku näitas Startup Estonia poolt iduettevõtete seas aprillis läbiviidud uuring, et kriisi mõju on tabanud olulist hulka iduettevõtteid ning vastanutest 48% prognoosib tulude langust poole võrra või enam,” tõdes Truu.

Loe ka

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.