Normaalsest YouTube’i lastevideost saab kiiresti saast, mida lapsed ei peaks vaatama

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kaader videost, mida ilmselt lapsed ei peaks vaatama

Tavaline olukord Eesti peres: lapsele pannakse YouTube’i video lapsehoidjaks mängima. Laps on vaikne ja rahul, vanematel on aega tegeleda enda asjadega ja kõik võidavad.

Aga pannes lapsele YouTube’ist käima täiesti normaalse lastevideo, siis juba väga kiiresti söödetakse talle vaatamiseks ette asju, mida ta ei peaks nägema.

Ma ei mõtlegi isegi mingit jõhkrat pornot legodega, mis täna avastati. Sellised asjad üldjuhul kustutatakse kiiresti.

Ma ei hakka siin seletama, mis on õige või vale laste kasvatamine, aga tahan tähelepanu juhtida sellele, kui kiiresti YouTube’i algoritmid üle võtavad selle, mida laps vaatab ja milline sisu see on.

Lastevideod on tohutu äri

YouTube’i lastevideod on tohutu äri, mis kasutab ära oskuslikult vanemate ükskõiksust ja YouTube’i enda algoritme. Sellest tumedast maailmast on pikemalt kirjutanud James Bridle koos ohtrate näidetega siin.

Idee on selles, et parimal juhul kaheldava väärtusega, aga tihtipeale ka konkreetselt lastele mittesobivaid videoid tootvaid kanaleid on kümneid tuhandeid, kui mitte sadu tuhandeid või rohkemgi.

Nende kanalite sissetulek sõltub üksnes vaatajate arvust ja nende kanalite omanikud teavad väga hästi, et lapsed jäetakse tundideks YouTube’i vaatama. Nende eesmärk on toota võimalikult palju sisu võimalikult lihtsalt, sidudes seda kõike jooksvalt teemadega, mis on hetkel trendikad.

YouTube on täis kummalist kraami ja nad ei häbene seda lastele soovitada.

Need on pealkirjastatud ja märksõnastatud ülikavalalt nii, et just nendest saaks järgmine või ülejärgmine video, mis laps automaatselt nägema hakkab.

See on ka koht, millele need sisuloojad kõige rohkem tähelepanu pööravad, sest see on nende jaoks kõige tähtsam. Olla see järgmine video, mis automaatselt mängima hakkab.

Nii pealkirjad kui ka sisu on nendes videotes tihtipeale arvuti poolt genereeritud, sest ükski inimene reaalselt ei suuda toota sellises koguses sisu. Mida rohkem sisu, seda rohkem vaatamisi ja seda rohkem raha.

Proovime ise järele

Ma testisin seda ka ise. Kirjutasin paar täiesti ohutut märksõna YouTube’i (ühed tuntud multikategelased + et see oleks soovitatav lastele) ja jätsin selle mängima, et vaadata, kui kiiresti mulle hakatakse näitama videod, mida ma ei tahaks, et minu lapsed vaataksid.

Vähem kui poole tunniga hakkas mängima obskuurne veidrus, mille mõttest ja ideest oli võimatu aru saada ja mis kohati oli lihtsalt ebameeldiv. Taustaks kõlasid aga ingliskeelsed ja täiesti ohutud lastelaulud.

Kui sa veel aru ei saanud, siis siin videos õpetatakse lastele värve.

Siin nüüd ongi üks konks. Kui lapsevanem tuleb sekundiks vaatama, et mida laps YouTube’ist vaatab, siis kiirelt peale vaadates ei saagi aru, et tegemist on äärmiselt nüri või ebasobiva sisuga, sest üldjuhul näevad need välja värvilised, seal on endiselt mõned tuttavad tegelased ja taustal on lastelaulud.

Sageli on nendes videotes ka mingid lihtsad õpetused sees, näiteks õpetatakse värve, kujundeid, tähti või numbreid. Aga see on ainult näiline, mis rohkem on mõeldud lapsevanematele kui lastele. Et näete, see on ju kasulik video.

Testige ise ka

Et teie isiklikke YouTube’i algoritme säästa, siis ma meelega ei linkinud siia ühtegi kanalit ega videot, vaid üksnes kaadreid videotest või nende eelvaatepilte.

Aga testige ise ka. Kirjutage Youtube’i paar otsingusõna ning vaadake, kui kiiresti sealt hakkab automaatselt mängima täielik saast, mida teie lapsed ei peaks vaatama.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.