Notarid pääsesid Eesti idufirma najal üle noatera suurest kriisist

Notariaalseid tehinguid saab ka kaugteel tõendada.FOTO: Shutterstock

Notarid võtsid alates veebruarist kasutusele isikutuvastusega tegeleva idufirma Veriff lahendused, et pakkuda klientidele kaugtuvasust. Kui algselt oli see mõeldud eelkõige e-residentide teenindamiseks, siis praeguses kriisis on see päästerõngas kõigile tehingute tegemiseks distantsilt.

“Kuna tegemist on suhteliselt värske pilootprojektiga, kus uut lahendust alles testitakse, siis ei ole ka mahud veel väga suured. Samas teenuse kasutus kasvab järjepidevalt ja potentsiaali sellel kindlasti on. Seega esimene samm notariteenuste veebi kolimisel on juba tehtud,” rääkis DigiPROle Veriffi looja Kaarel Kotkas.

“Praeguses olukorras, kus silmast silma suhtlus on koroonaviiruse leviku ohu tõttu viidud absoluutse miinimumini, muutub isikute kaugtuvastamine veelgi olulisemaks ja lahendusteks ongi just turvaline virtuaalne isikusamasuse tuvastamine. Usume, et meie lahendus leiab veelgi laiemat kasutust,” lisas ta.

Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson kirjutas DigiPROle, et on õnnelik juhus, et just vahetult enne kriisi jõudis notariaat käivitada mitmeid teenuseid, mis võimaldavad äritegevust jätkata ka antud eriolukorra tingimustes. “Räägime siis loomulikult E-notar 3 iseteenindusportaalis ja selle raames käivitunud kaugtõestusest, mis võimaldab inimestel sooritada notariaalseid toiminguid oma koduseinte vahelt,” selgitas Saar-Johanson.

Ta lisas, et notariaat on panustanud viimastel aastatel kõvasti aega ja raha, et muuta Eesti ärikeskkond veelgi paindlikumaks ja ettevõtjasõbralikumaks. “Kõigest paar kuud töös olnud kaugtõestus, mis muuseas põhineb siinse iduettevõtte Veriff isikutuvastustehnoloogial, on kriisiolukorras ennast tõestanud ning selle kasutus on kiirelt kasvamas,” tõdes ka Saar-Johanson.

Samas möönis Saar-Johanson et seda, kuidas reageerivad investorid globaalsele majandusseisakule, ei saa Eesti notariaat mõjutada viidates, et äritehingute maht on langenud. “Küll aga võin kinnitada, et oleme omaltpoolt teinud kõik, et äri saaks jätkuda,” lisas ta.

Kaugtuvastus kodunt lahkumata

Koostöö Veriffi ja notarite vahel algas möödunud aasta lõpus, kui notarite koda pöördus koostööettepanekuga Veriffi poole. Esialgu on tegemist pilootprojektiga, et aidata kaugtõestuse abil e-residente ja välismaal elavaid eestlasi teha teatud notariaalseid toiminguid. Näiteks saab kaugtõestusega teha tehinguid osaühingu osadega, volikirju, esitada abiellumis- ja lahutamisavaldusi ning pärimisavaldusi. Samuti on võimalik asjaõiguste ja kommertspandi kustutamine ning loovutamine.

Veriff pakub kaugtõestamisel notariaalsete toimingute läbiviimisel isikusamasuse tuvastamist. Notar suunab tehingu osapooled Veriffi veebilehele, et tuvastada isikusamasus. Kui inimene on protsessi läbinud, siis saadetakse saadud andmed notarile tehingusse. Kui isiku tuvastamine õnnestus, siis alustatakse videosilla teel tehingu läbiviimist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.