Nutitelefonide areng on pannud Eesti noored riigieksamitel spikerdama

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja / Scanpix Baltics

Nutiseadmed on nüüd pea igal kooliõpilasel ning see on kaasa toonud ka selle, et aina enam üritatakse nutiseadmete abil riigieksamitel spikerdada.

Innove testide keskuse juht Rain Sannik tõdes, et nutiseadmete abil spikerdamist toimub aina rohkem ning et kiusatus ja ahvatlus on selleks ilmselt väga suur.

“Lisaks telefonidele on veel nutikellad, -prillid, -pastakad jms. Samas tuleks õpilasel sellele võimalikule kiusatusele igati vastu seista, sest eksamireeglite rikkumine, milleks spikerdamine on sõltumata viisist kuidas seda tehti, toob kaasa eksamitulemuseks nulli, mis tähendab omakorda seda, et uus võimalus on aasta pärast ja seekord jääb kool lõpetamata,” märkis ta.

Matemaatika on spikerdajate lemmikeksam

See, kuidas õpilased nutiseadmeid ebaausatel viisidel ära kasutavad, on palju, kuid viimaste aastate jooksul on probleemid peamiselt olnud seotud matemaatika riigieksamiga, kus on spikerdamise kahtlused ka tõestust leidnud.

Süsteemi üritatakse petta erinevatel viisidel, levinud meetoditeks on näiteks ülesannete pildistamine ja saatmine kellelegi, kes lahendab ja saadab omakorda lahenduse, ülesande postitamine sotsiaalmeedias ning kõiksuguste rakenduste kasutamine.

“Siinkohal ei tahaks väga konkreetseks minna, kuna see võib tekitada huvi asja proovida, mida aga kohe kindlasti ei saa soovitada. Ausus on väärtus, mida ka eksamisituatsioonis on mõistlik järgida,” märkis Sannik.

Telefoni ei tohiks kaasas olla

Eksamit sooritades ei tohiks tegelikult kellelgi telefoni või muud vahendit taskus olla, mida eksamiks vaja pole ehk eksaminandil ei ole lubatud eksamile kaasa võtta eksami sooritamiseks mittevajalikke esemeid, välja arvatud hädavajalikud ravimid, elementaarsed isikliku hügieeni tarbed, eksamile põhjendatult kohane söök ja jook.

Seetõttu on eksami ajal palutud eksaminandidel anda eksamisse mitte puutuvad asjad hoiule, kas eraldi ruumi või siis samas ruumis on koondatud asjad eraldi kohta.

Mida saaks ära teha?

Sanniku sõnul saab kõige konkreetsem tegevus petturluse peatamiseks olla veel kord meelde tuletada eksamikorra nõudeid. Näiteks reedel toimuva matemaatika riigieksami läbiviimisjuhendis on konkreetselt kirjas, et eksaminandidel on keelatud eksamiruumi kaasa võtta sülearvuteid, mobiiltelefone, nutikelli ja muid tehnilisi vahendeid.

“Vajadusel tagab eksamikomisjon eksami toimumise ajal eksaminandi isiklike asjade turvalise hoiustamise,” sõnas ta.

“Kindlasti saavad välisvaatlejad ja koolide eksamikomisjonid jätkuvalt tagada, et eksamiruumis toimuv oleks nõuetekohane ja juhtida enne eksamit eksaminandide tähelepanu sellele, et reeglid on järgmiseks ja ei ole mõtet võtta riske, mis seavad ohtu kooli lõpetamise,” ütles Sannik.

Kurvad numbrid

Spikerdamise oht pole vaid hüpoteetiline. Eelmisel aastal tühistati kaheksa eksaminandi matemaatika riigieksami tulemus.

Mõnel aastal on olnud neid juhtumeid ka rohkem ja on olnud ka aastaid, kus ei ole neid ühtegi.

“Kuid eksamitulemuse tühistamise põhjuseks ei ole alati nutiseadme kasutamine reeglite rikkumisele kaasa aitamisel. On olnud ka klassikalisemaid juhuseid, kus näiteks eksaminand lihtsalt unustas paberspikri eksamitöö vahele,” ütles Sannik.

“Ja oluline on ka teada, et spikerdamisega ei pruugita vahele jääda ainult eksami ajal, vaid see võidakse avastada ka hiljem töö hindamise käigus,” märkis ta.

Näiteks kui riigieksamitööde hindamisel tuvastatakse kõrvalise abi kasutamine või mahakirjutamine, näiteks eri eksaminandide töödes süstemaatiliselt esinevad ühesugused vead või parandused, identselt sõnastatud pikemad vabavormilised vastused, loomevargus või, siis hinnatakse riigieksamitöö samuti tervikuna 0 punktiga.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.