Sertifitseerimiskeskus on pilootprojekti käigus valmis teinud ID-kaardi, mille sees on lähiväljaside ehk NFC kiip. See tähendab, et ID-kaarti saab e-teenustes kasutada ilma kaardilugejata.
Sertifitseerimiskeskuse juht Kalev Pihl tõi näiteks olukorra, kus inimene tahab internetipanka sisse logida nutitelefoniga. “Sisselogimiseks tuleb valida vahend ID-kaart ja kui äpp tahab ID-kaarti näha, siis tuleb kaart panna vastu telefoni. Selle peale küsib äpp PIN-koodi, see tuleb sisse toksida ja siis ongi inimene keskkonnas sees,” kirjeldas Pihl, kuidas kontaktivaba kaarti saaks kasutada.
Väliselt näeb kaart välja nagu tüüpiline ID-kaart. “Selle kiibi küljes, kus tavaliselt on kontaktlugemise võimekus, seal on ka antenn, mida saab lugeda NFC tehnoloogia abil,” selgitas Pihl erinevust tavalisest kaardist.
Sama turvaline
Pihli sõnul pole kontaktivaba ID-kaart kuidagi ebaturvalisem kui tavaline. Tõsi, NFC lugejaga inimene saaks märkamatult rahakotis oleva kaardi andmeid lugeda, aga nii oleks näha ainult sama info, mis kaarti kaardilugejasse pistes. Ilma PIN-koode teadmata siiski võõras kuhugi sisse logida või digiallkirja anda ei saaks.
Praeguses pilootprojektis töötab kaart ainult Androidiga seadmetes, kuna neis on NFC võimekus vabalt kasutatav ja tegu on kõige levinumate seadmetega, kus klassikalist kaardilugejat kasutada ei saa. Võrdluseks näiteks Apple’i iPhone’i puhul ei saa ükski äpp NFC-d kasutada ja selline kontaktivaba kaart ei toimiks.
Pilootprojekt sellise kontaktivaba kaardi arendamiseks algas juba poolteist aasta tagasi ja praegu on see valmis saanud. Pihli sõnul peab nüüd politsei- ja piirivalveamet, mis isikut tõendavaid dokumente Eestis väljastab, sellise kaardi mõttekust hindama ja otsustama, kas see võiks kunagi massidesse jõuda.
Foto: Erik Prozes (PM/Scanpix)