Uudis

Nvidia toob graafikakaartide uue põlvkonna: mida kiirtejälitus siis tähendab?

Foto: Nvidia

Nvidia on valmis saanud ja toob kohe-kohe müüki uue põlvkonna graafikakaardid, mis peaks tooma arvutigraafikasse uue ajajärgu. Need toetavad nimelt reaalajas ray tracing ehk kiirtejälituse tehnoloogiat, mis peaks ülirealistliku arvutigraafika tooma tavatarbijani.

Nvidia lubab, et GeForce RTX 2000 seeria kaardid on senistest “kuus korda võimsamad”. Mida uus tehnoloogia täpselt teha lubab, aitas seletada Eesti riistvaraekspert Veiko Tamm.

Senine maailma: arvuti teeb kaldjoonest trepi

Tavalise kolmemõõtmelise pinna, näiteks kera arvutamisel jagatakse kera pind hulknurkadeks ehk polügonideks. Nende peale kujutatakse tekstuurid, nii kõrgendused kui madaldused, valgustused ja värvid. Ehk kokkuvõtlikult kujundatakse kera pinnale see, mis ta lõpuks olema peaks, selgitas Tamm.

Tema sõnul saab sellise lahenduse puhul näiteks kaldjoonest tänu polügonidele hoopis astmeline trepp, kuna iga hulknurk tekitab joonele oma enda nurga.

Kiirtejälituse puhul lahendatakse aga joonistamine hulknurkade asemel vektoritega ehk joonistataksegi reaalselt joon. See tähendab, et graafikaprotsessor teab arvutada, kuidas mingile objektile peaks valgus langema. Millised on varjud ja peegeldused ning isegi värvide muutumise vastavalt sellele, kust valgus mõnele objektile langeb.

Fotorealistlik tulemus

“Tänu sellele on ray tracing kõige täpsem, kõige ilusam meetod [arvutigraafikas], peaaegu fotole ja filmile realistlik lähenemine,” rääkis Tamm.

Kiirtejälitus nõuab aga kohutavalt arvutusvõimsust. Sisult ei olegi tehnoloogia midagi uut, sest ka varasemad graafikakaardid olid 3D joonestusprogrammide abil võimelised kiirtejälitusega looma näiteks väga realistlikku plakatit, mille renderdamiseks kulus palju arvutusvõimsust.

Ent senine riistvara ei suutnud kiirtejälitust rakendada liikuvale, seda enam reaalajas muutuvale pildile, nagu näiteks mängudes või 3D animatsioonides.

Uued Nvidia kaardid pakuvad suurt edasihüpet nii mängutööstusele, kuna nüüd on võimalik luua ülirealistlikult paistev mängumaailma, kui ka virtuaalreaalsusele, kus erinevate objektide kujutamise realistlikkusele pannakse aina enam rõhku.

Nvidia uued kaardid peaksid ostjateni jõudma 20. septembril. RTX 2070 hakkab USAs maksma 499 dollarit, RTX 2080 699 dollarit ja RTX 2080 Ti 999 dollarit. Kõigist tuleb ka Founders Edition versioon, mis esimese kahe kaardi puhul maksab sada dollarit rohkem, RTX 2080 Ti Founders Edition 1199 dollarit.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.