Uudis

Õiguskantsler: Lapse asukoha määramine GPSi abil võib-olla põhjendatud

Õiguskantsler Ülle Madise.Foto: PM/SCANPIX BALTICS

Õiguskantsler Ülle Madise leiab, et nutimärgiste ehk GPSi abil positsioneerimist võimaldavate seadmete kasutamine lapse asukoha määramiseks võib-olla põhjendatud, kui see toimub lapse huvides ja aitab tagada tema turvalisuse.

Õiguskantsleri seisukoht tuleneb Tartu linnavalitsuse sotsiaal- ja terivushoiuosakonna kirjast, milles sooviti teada saada õiguskantsleri seisukohta, kas ja kuivõrd põhjendatud on laste asukoha määramiseks kasutada nutimärgiseid.

“Seadused ei keela otseselt asukoha määramist võimaldavate nutiseadmete kasutamist (näiteks on see võimalus üsna laialt kättesaadav nutitelefonide rakendusena), kuid seavad sellele siiski mõned olulised kitsendused,” seisab õiguskantsleri seisukohas.

“Üks peamisi nõudeid, mida kindlasti tuleks silmas pidada, on toimingu avalikkus. See tähendab, et inimene ise peab üldjuhul olema nõus või vähemalt teadlik sellest, et tema valdusse antud või vahetus läheduses oleva nutiseadme abil määratakse vajaduse korral tema asukoht,” leiab ta.

Madise leiab, et igal inimesel on õigus privaatsusele. Samas toob ta välja, et kuigi laste otsustusõigus vanusega suureneb, tuleb laste privaatsuse ja eraelu kaitse tagamisel arvestada nende seaduslike esindajate (vanemad, eestkostjad) rolli ja vastutusega.

“Varjatud jälgimine, mille hulka kuulub GPS-i abil inimese asukoha tuvastamine ilma tema enese teadmata, on lubatud üksnes üksikutele avalikku riigivõimu teostavatele asutustele (nt jälitus- ja julgeolekuasutused, häirekeskus) seaduses selgelt sätestatud juhtudel ja korras.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.