Uudis

Õiguskantsler soovib, et PPA muudaks ID-kaardi väljavahetamise tingimusi, politsei ei kavatse soovitusi järgida

Kurjategijad üritasid saada ligipääsu eestlaste dokumendifotodele.Foto: Postimees/Scanpix

26. mail saatis õiguskantsler Ülle Madise politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor Elmar Vaherile soovituse, milles palus inimeste põhiõiguste ja vabaduste tagamiseks muuta mittetoimiva ID-kaardi väljavahetamise tingimusi, kuid PPA esindaja vastas soovituse peale, et nad ei kavatse seda järgida.

Probleem puudutas ID-kaartidele tehtavat ekspertiisi, mida PPA on praeguse korra järgi valmis garantii korras teostama vaid juhul, kui inimene ei taotle enne ekspertiisi tulemuste selgumist uut dokumenti. Samuti ei hüvita PPA uue ID-kaardi taotlemisel tasutud riigilõivu, kui inimene taotleb uut ID-kaarti enne ekspertiisi tulemuste selgumist.

Kuigi õiguskantslerile antud vastuses ütles ameti esindaja, et nad ei kavatse seda järgida täpsustas PPA identiteedi ja staatuse büroo peaekspert Eliisa Sau Geeniusele antud kommentaaris, et amet plaanib garantii protsessi muuta selliselt, et arendada välja võimekus inimest teavitada, kui ekspertiisi otsus on tehtud.

“PPA on kirjeldanud õiguskantslerile garantii korras dokumendi väljavahetamise protsessi ja uue dokumendi taotlemise protsessi erinevusi. See tähendab, et inimesele täpsustatakse põhjus, miks dokument lakkas töötamast. Ekspertiisi otsusest tulenevalt saab PPA anda dokumendi kasutajale soovitusi, nt vahetada kaardilugejat või kasutada välist kaardilugejat,” lisas Sau.

Peaeksperdi sõnul on dokumendi väljastusaeg nii garantii korras kui ka uue taotluse esitamisel sama pikk ehk kuni 30 kalendripäeva.

Sau tõi välja sellegi, et õiguskantsleri viidatud juhtumi puhul pakuti inimesele dokumendi väljavahetamist garantii korras, kuid inimene otsustas uue dokumendi taotlemise kasuks. Garantii korras oleks inimene saanud dokumendi välja vahetada riigi kulul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.