Õiguskantsler uurib mobiiltelefonidelt kogutud andmete statistilise kasutamise kooskõla põhiseadusega

Õiguskantsler Ülle Madise.Foto: Erik Peinar/Õiguskantsleri büroo

Õiguskantsler Ülle Madisele on tulnud mitu kaebust seoses mobiiltelefonide positsioneerimise ja saadud andmete kasutamisega. Lisaks on tulnud ka küsimusi, kas ja kuidas saaks igaüht mobiiltelefoni asukohaandmete alusel pidevalt jälgida.

Õiguskantsler selgitas eelmisel nädalal elektroonilise side andmete kasutamise seaduslikke piire, kuid büroo on veel uurimas statistilistel eesmärkidel sideandmete kogumise kooskõla põhiseadusega.

Madise kinnitusel ei ole eriolukorra juhi kehtestatud liikumispiirangute täitmise kontrollimiseks konkreetse inimese jälgimine lubatud ning seda ma temale teadaolevalt ei tehta.

Õiguskantsleri on tulnud mitu kaebust

Sel nädalal selgus, et valitsuse kriisikomisjon andis statistikaametile korralduse koostada liikuvusanalüüsi koroonaviiruse leviku tõkestamiseks. Selleks kasutatakse sideoperaatoritelt saadud mobiiltelefonide asukohaandmeid. Analüüsi koostamiseks küsis statistikaamet Tele2, Elisalt ja Telialt anonüümseid andmeid klientide mobiiltelefonide liikumisest.

Esialgu soovis amet analüüsida, kuidas on muutunud inimeste liikumine enne ja pärast eriolukorra väljakuulutamist, kas kriisipiirkondadest tagasipöördunud inimesed on paiksed, milline on koroonaviiruse levik edasine mudel Eestis ning samuti sooviti analüüsida riskirühma liikumist.

Õiguskantsleri büroo kommunikatsioonijuhi Janar Filippovi kinnitusel on õiguskantsler Ülle Madisele tulnud mitu kaebust mobiiltelefonide positsioneerimise ja saadud andmete kasutamise peale, aga ka küsimusi, kas ja kuidas saaks igaüht mobiiltelefoni asukohaandmete alusel pidevalt jälgida.

“Statistilistel eesmärkidel sideandmete kogumise kooskõla põhiseadusega hetkel veel uurime. Kontrollime ka meile esitatud väiteid inimeste privaatsuse kaitseks kasutatavate abinõude kohta. Kontrollime selgitust, mille järgi on mobiilpositsioneerimise andmete kasutamise eesmärk saada viiruse levikuga võitlemiseks infot liikumispiirangu üldise toimimise kohta, mitte aga jälgida igaüht isiklikult,” ütles Filippov.

Kommunikatsioonijuhi kinnitusel väljastavad sideettevõtted andmed statistikaametile selliselt, et neid töödeldakse üksnes ameti ruumides vastavalt isikuandmete kaitse põhimõtetele ning on lubatud kasutada üksnes asukohaandmeid, mis on muudetud anonüümseks.

“Andmete töötlemiseks kasutatakse taotluses esitatud info alusel ainult Statistikaameti andmete töötlemise keskkonda ja algandmed kustutatakse kohe, kui statistilise uuringu eelkirjeldatud eesmärk on saavutatud. Õigusliku alusena näidatakse riikliku statistika seaduse § 4 lg 3 ja § 20 lg 1 ning elektroonilise side seaduse § 105 lg 1,” lisas ta.

Eelmisel nädalal avaldatud arvamuses leidis Madise, et kuna mitte kellelgi ei ole kohustust omada või kaasas kanda mobiiltelefoni ja inimesed võivad elukohast lahkuda ka ilma telefonita või anda oma telefoni kasutada teistele ei ole mobiiliandmete positsioneerimine sobivaim vahend karantiinis püsimise korralduse täitmise kontrollimiseks. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.