Uudis

Eesti transpordifirma kandis meilipetturitele üle 100 000 euro

Septembris registreeris riigi infosüsteemi amet Eestis 275 intsidenti, mis on veidi kõrgem aasta keskmisest, kuid vähem võrreldes sama ajaga mullu.

Septembris viidi Eestis läbi õnnestunud kompromiteeritud meilikonto kaudu tehtud pettusekatse, kus kurjategijate kontrollitavale pangakontole suunati 112 000 euro suurune ülekanne. Transpordisektoris tegutsev ettevõte sai teadaolevalt koostöös pangaga ülekande peatada ja raha tagasi.

Häirekeskust tabas probleem

Ööl vastu 25. septembrit oli kõnejaotuse tarkvararikke tõttu 20 minutit häiritud häirekeskusega suhtlemine. Probleemide ilmnemisel teavitas häirekeskus kohe siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskust (SMIT), kes häirekeskuse tarkvara haldab ja asus probleemi kõrvaldama. Rikke ajal ei kuulnud päästekorraldajaid nendeni jõudnud kõnedes helistajat ja helistajad ei kuulnud päästekorraldajat.

Tegemist oli öise ajaga, kus kõnekoormus on madalam ja sellel perioodil helistas häirekeskusesse 26 inimest. Kõigile neile helistas häirekeskus tagasi ja teadaolevalt inimesed abita ei jäänud.

Tartu ülikoolis mindi õnge

Võrreldes suvekuudega nägi RIA septembris vähem pankadega seotud õngitsuskirju, kuid õngitsuskirjad ja -lehed on Eesti küberruumis jätkuvalt oluliseks probleemiks. Septembris tabas Tartu ülikooli (@ut.ee) meiliaadresse õngitsuskirjade laine, kus ohvritele saadeti lakooniline eestikeelne teade sellest, et nende meilboksi maht hakkab täis saama.

Õngitsuslehele sisestas oma kontoandmed üle kolmekümne kasutaja (@ut.ee kasutajate hulgas on näiteks tudengeid, õppejõude, teadureid jne), kellest paljude kontodelt hakati edasi saatma rämpspostikirju.

Ida-Tallinna keskhaiglas toimus septembri alguses sisevõrgus teenusekatkestus, mis takistas tavapäraseid tööprotsesse nii palju, et haigla pidi lühiajaliselt paberrežiimile üle minema. Samuti mindi erakorralise meditsiini osakonnas üle hädaolukorra režiimile. Intsidendi põhjustas inimviga uue võrguseadme paigaldamisel ning vähem kui kaks tundi hiljem suudeti tavapärane töö taastada.

Ööl vastu 16. septembrit, vahemikus 2.27 – 9.44 ei olnud tehnilise rikke tõttu võimalik kasutada riikliku autentimisteenust TARA, mille tõttu ei saanud kasutajad sisse logida mistahes autentimisvahendiga riiklikesse e-teenustesse, seal hulgas eesti.ee-sse. Teenuse katkestuse põhjustas sertifikaatide uuendamine süsteemis. Katkestuse tõttu oli takistatud TARA klientide ehk ligikaudu 60 avaliku e-teenuse kasutamine.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.