Oluline otsus: tarbijavaidluste komisjon leidis, et vaid SMSi teel rändlushinnast teavitamine pole piisav

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: (CC) Igor Link / Pixabay

Tarbijavaidluste komisjonis sai lahenduse juhtum, kus Venemaad väisanud klient polnud rahul Elisa poolt talle rändlusteenuste kasutamise eest määratud arvega. Väitega nõustus ka komisjon, mis leidis, et SMSi teel rändlushindade kohta teavitamine pole piisav.

Komisjoni pöördunud klient sai kahe telefoninumbri puhul Venemaad külastades 69 ja 80 euro suurused arved. Klient nõudis kulude vähendamist, kuna teda ei teavitatud, et ööpäevane rändluspilet maksis 10 eurot. Samuti väitis ta, et talle ei öeldud, kuidas on võimalik andmesideteenust välja lülitada.

Samuti sõnas klient, et info Elisa veebilehel on eksitab. Lehel toob ettevõte välja riikide jaotuse gruppidesse “Euroopa” ja “Teised riigid”, millede hulka kuulub Venemaa.

“See informatsioon võib osutuda kliendi jaoks eksitavaks (kuna Venemaa on osa Euroopast), kes võib sellest teha järelduse, et Venemaa puhul kehivad samasugused tariifid nagu ka Euroopas (2,5 eurot ööpäevas). Lisaks sellele räägitakse sms-teates /”MOBILE TELESYSTEM (MTS) andmeside hinnateavitus: Päevapileti IV regiooni päevane maksimumhind 10 eur 150 MB kohta”/ tsoonist IV, mille kohta puudub ettevõtte veebilehel igasugune teave,” sõnas klient kaebuses.

Elisa: kaebus on alusetu

Elisa märkis, et klient nõustus lepingu allkirjastamisel hinnakirjaga. Rändlushinnakirjas on välja toodud, et mobiilse interneti tarbimine toimub mahupõhise arvestuse alusel, välja arvatud juhul kui mobiilset internetti tarbitakse välisriikides, kus rakendub automaatselt rändluspäevapilet või juhul, kui mobiilset internetti kasutatakse rändluspaketi alusel.

Samuti saadeti kliendile päevapileti info SMSi teel.

“Eelnevast tulenevalt on väär tarbija väide, et Elisa ei ole nõuetekohaselt teavitanud Venemaal kehtivatest andmeside hindadest. Tarbijatele saadetakse igasse välisoperaatori võrku registreerumisel üks kõne- ja üks mobiilse interneti hinnateavituse sõnum,” märkis Elisa vastuses komisjonile.

Lisaks on firma sõnul kliendil võimalik andmeside oma telefonis ise välja lülitada ning selle kohta leiab ta infot seadme kasutusjuhendist.

Firma märgib ka seda, et Elisa kodulehel on “Euroopa” alajaotuse all kuvatud Euroopa Liitu kuuluvate riikide internetipiletite tingimused.

“Elisale teadaolevalt ei kuulu Venemaa Euroopa Liitu ning sellest tulenevalt ei kuvata Euroopa all Venemaa päevapiletitega seonduvat infot. Kui tarbija ei leidnud Venemaad riikide loetelust või tarbijale ei olnud selge ja arusaadav Venemaal kohalduv andmeside hind, siis hoolsa tarbijana oleks ta saanud küsida Elisa klienditeeninduse vahendusel infot Venemaal kohalduva andmeside hinna kohta,” märkis firma.

Komisjon: SMS ei ole teavitamiseks piisav

Komisjon leidis, et Euroopa Liidu määruse kohaselt peab rändlusteenuse osutaja tagama, et klient saaks tasu kohta nii enne kui ka pärast lepingu sõlmimist piisavat teavet viisil, mis aitab kliendil mõista teenuse kasutuse rahalisi tagajärgi ning võimaldab jälgida ja kontrollida kulusid.

Lisaks peab operaator vajadusel teavitama klienti enne lepingu sõlmimist ja korrapäraselt ohust, mis on seotud automaatse ja kontrollimatu andmerändlusühenduse ja andmete allalaadimisega. Samuti tuleb selgelt ja mõistetavalt selgitada, kuidas automaatseid andmerändlusühendusi välja lülitada, et vältida andmeside-rändlusteenuste kontrollimatud tarbimist.

“Seega tulenevalt eeltoodust peab rändlusteenuse osutaja mitmel viisil andma tarbijale teavet rändlusteenuse kohta, et tarbija oleks teadlik rahalistest tagajärgedest,” märkis komisjon.

“Ei piisa ainult sellest, et teavitatakse SMS-iga, vaid teavet tuleb anda ka enne lepingu sõlmimist ja pärast lepingu sõlmimist. Lisaks tuleb teavitada ohust, mis on seotud automaatse ja kontrollimatu andmerändusühenduse ja andmete allalaadimisega ning kuidas automaatseid andmerändlusühendusi välja lülitada, et vältida andmeside kontrollimatut tarbimist.”

Komisjon märkis ka seda, et klient ei olnud teadlik, et talle rakendub päevane tariif 10 eurot ööpäevas. “Elisa ei ole tõendanud, et tarbijale on tasu kohta antud teave, mis võimaldab kliendil mõista teenuse kasutuse rahalisi tagajärgi. Tarbija märgib, et sõlmis lepingu Elisaga soodsamate tingimuste tõttu ja teda ei teavitatud, et vaikimisi rakendub päevane tariif 10 eurot päevas,” märkis komisjon.

Komisjon märkis ka seda, et Elisa saadetud SMSi sisu ei ole hästi mõistetav. Kui tarbijat ei ole eelnevalt teavitatud, et rakendub päevapilet, siis selle sõnumi sisust ei ole aru saada, et see tähendab, et tarbija kasutab nüüd päevapiletit. “Seal on kirjas „Päevapileti IV regiooni päevane maksimumhind 10 eur 150 MB kohta“. Jääb mulje, et see on võimalus tellida (MTS-poolt saadetud) päevapilet. Sõnumist ei ole aru saada, et selle on saatnud Elisa, seega ei saa väita, et tarbija oleks pidanud mõistma, et selle sms sisu on kaupleja poolt tarbijale lepingu hinna teatavaks tegemine, see ei ole tahteavalduse kättetoimetamine kaupleja poolt tarbijale,” leidis komisjon.

Komisjon märkis ära ka selle, et see, et Venemaa on toodud muude riikide, mitte Euroopa riikide all, võib olla tarbijatele eksitav.

Kokkuvõtteks leidis komisjon, et arvet tuleb kahe kolmandiku osas vähendada.

Komisjoni täispikka otsust koos kõikide vastuväidete ja hinnangutega saad lugeda siit. Samuti on lingil välja toodud mõlema osapoole täispikad kommentaarid.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.