Uudis

Oluline seisukoht: RIA ei soovita enam riigivõrkudes Huawei seadmeid kasutada

Milles avaldub täpsemalt Huawei seadmete turvanõrkus? Ühtegi seadmete ebaturvalisusele viitavat tehnilist detaili ei ole avalikustatud.

Mitmel pool maailmas on riigiametid asunud seisukohale, et Huawei seadmeid ei tohiks turvalisuskaalutlustel kasutada. Nüüd on sama tooni võtnud ka Eestis küberturvalisuse eest vastutav riigi infosüsteemi amet (RIA).

RIA küberturvalisuse teenistuse juht Uku Särekanno ütles Geeniusele, et amet on soovitanud partnerriikide info najal vältida kahtlusega seadmete (mitte üksnes Huawei) kasutamist riigi enda tuumikvõrkudes, nii salajastes kui ka riigivõrgus. Seda soovitust on ka järgitud.

Reaalseid probleeme avastatud ei ole

“Huawei seadmed on laialdaselt kasutuses ning seni ei ole Euroopa Liidu institutsioonid ega agentuurid võtnud seisukohta, milles avaldub täpsemalt seadmete turvanõrkus, ühtegi seadmete ebaturvalisusele viitavat tehnilist detaili ei ole avalikustatud,” lausus ta.

Särekanno lisas, et Eesti saab siinkohal toetuda üksnes partnerriikide hinnangutele, sest meil endil ei ole eraldi sertifitseerimisskeemi taoliste toodete turule lubamiseks või keelamiseks.

“Taolise sertifitseerimisskeemi loomine Eesti suuruse turu jaoks oleks ka äärmiselt ressursimahukas ning ebaproportsionaalne,” lisas ta.

“Samuti ei ole antud selget suunist selle kohta, kas ja millises ulatuses tuleks piirata seadmete kasutamist siseturul. Kuna teema puudutab ühisturgu, tuleb hinnangu andmiseks tegutsed n-ö koordineeritult. Kindlasti ei ole alust süüdistada igat Huawei toodet julgeolekuohus,” lisas Särekanno.

Mobiilioperaatorid peaksid otsustama

Hiina tootjate seadmed on kasutuses ka sideoperaatorite võrkudes, et pakkudes klientidele levi. Nende seadmete puhul leiab RIA, et algatus peaks tulema Skandinaavia riikidelt.

“Kõik kolm suuremat operaatorit on piiriülesed, tegutsedes nii meil, Rootsis kui ka Soomes. See ei ole teema, mida Eesti saaks üksi lahendada,” lisas ta.

Varem pole RIA soovinud avalikult kindlate tootjate kohta seisukohta võtta.

Huawei seadmed on sattunud eeskätt USAs põlu alla seoses kahtlustega, et firma on liialt seotud Hiina valitsusega ja paneb nii ohtu kasutajate info. Huawei juhtkond on eitanud, et nad kasutajate andmeid kuidagi kuritarvitaks või oleks süsteemidesse tagauksi loonud

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.