Uudis

Omniva ei välista, et Hiinast tulevate pakkide eest hakkab firma lisatasu küsima

Foto: Gregor Sibold

Eestisse saabub üüratutes kogustest pakke Hiinast, kuid iga kord kui mõni neist pakkidest siia jõuab, tuleb Omnival paki andmed käsitsi sisestada, kuna Hiina pakikleebiseid siinsed süsteemid ise lugeda ei oska. See tähendab aga suurt lisakulu ja Omniva ei välista, et Hiinast tulevate pakkide eest hakatakse lisatasu küsima.

Kuna Hiina aadresskaardid erinevad Eestis kasutatavatest, siis nõuab enamik sealt tulevaid saadetisi ümber vormistamist. See tähendab, et Omnivas on loodud eraldi tööprotsess, mille käigus saadetis registreeritakse käsitsi andmeid sisestades Omniva süsteemidesse, et pakk oleks erinevatele masinatele ning seadmetele loetav.

Omniva meediasuhete juht Mattias Kaiv märkis, et selle töö eest ei maksa Omnivale aga mitte lõppklient ehk kauba tellija, vaid hoopis kauba tarnija, kes Aasiast kauba teele paneb ja Omnivalt seeläbi teenust tellib.

Hiina puhul on kaks võimalust – saadetised tulevad kas Hiina Posti kaudu läbi rahvusvahelise postivõrgustiku, sellisel juhul maksab teenuse eest Hiina Post, või siis AliExpressi logistikapartnerite kaudu.

Millal tulevad lisatasud?

Mitmed riigid on selle probleemi all vaevlemas ning näiteks Rootsi peab plaani hakata pakkide tellijate käest küsima lisatasusid, mis kulutatud aja korvaks. Eestis säärast plaani veel pole, kuid täielikult maha mõtet ei maeta.

Kaiv selgitas, et kuigi digitaliseerimine on tänapäeval pea igas protsessietapis olemas, siis väljastpoolt Euroopat tulevate pakkide puhul on käsitöömaht jätkuvalt suur. Erinevate saatjate ja logistikapartnerite puhul on samuti erisusi, mida ei ole võimalik automatiseerida.

“Mahud kasvavad ja seoses sellega ka käsitöömaht. Hetkel ei küsi Omniva kolmandate riikide pakkide töötlemise eest lõppkliendilt lisatasu. Mis mahus, mis viisil ning kas üldse seda tulevikus tehakse, on hetkel veel vara öelda,” ütles ta.

Hiina on suurima tarnija

Tänapäeval tulevad ligi pooled välismaalt saabuvad saadetised Eestisse Hiinast. Populaarsete päritoluriikidena võib Hiina järel loetleda ka USA, Suurbritannia ning Saksamaa.

Lisaks vahendab Omniva sidusettevõte Post11 Hiina e-kaubanduse pakke ka mujale üle maailma.

2017. aastal vahendas Post11 rohkem kui 1% Hiina väljuvast e-kaubanduse mahust, mis on Hiina e-kaubanduse mastaape arvestades märkimisväärne saavutus.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.