Ootamatu pööre: tööturul läks kriisi keskel lahti jaht talentidele

Kriisi ajal elavneb jaht talentidele.FOTO: Shutterstock

CV Online turundusjuht Maris Viires rääkis DigiPROle, et kuigi tööpakkumiste arv langes pärast eriolukorra väljakuulutamist poole võrra, siis aktiivselt käib jaht talentidele, kellele enne kriisi hammas peale ei hakanud.

“Käima on läinud talentide jaht. Väga head inimesed on vabad või vabaks saamas ja neile tehakse otsepakkumisi,” rääkis Viires. Ta selgitas, et mitmed ettevõtjad on hakanud juba tulevikku vaatama ning ette värbama, kusjuures sel juhul noolitaksegi eelkõige oma ala tippe.

Üldiselt on aga numbrid karmid. Alates sellest, kui 12. märtsil kuulutati välja eriolukord, langes tööpakkumiste arv portaalis tervelt 50 protsenti. Samal ajal on keskmine kandideerijate arv ühele töökohale hüppeliselt tõusnud. Kui muidu oli jämedalt kuus huvilist ühe tööpakkumise kohta, siis nüüd on neid kaks korda rohkem ehk kaksteist ühele ametikohale.

“Praegu on šokiseisund tööturul,” möönis Viires ja lisas, et erakliendid on praegu äraootaval seisukohal. “Hoitakse töökohast kümne küünega kinni ning tööpakkumisi vaatavad eelkõige need, kes on koondatud,” rääkis Viires. Ta tõi samas näite, et ka uute elulookirjelduste lisamine, uuendamine ja avaldamine on tavapärasega võrreldes kukkunud tervelt kolmandiku võrra. Inimesed küll vaatavad töökuulutusi rohkem, kuid ei tee selles suunas midagi.

IT sektoris samad trendid

Kuigi võis ärvata, et IT sektorit puudutab kriis vähem, siis tegelikult on töökuulutuste arv kukkunud ka sellest valdkonnas samas suurusjärgus. Veel märtsi esimeses pooles oli CV onlines ligi 400 sektoripõhist töökuulutust, kuid 17. märtsist algas langus ja sellest päevast kaob iga päev umbes 10-15 kuulutust. Praeguseks on neid järel umbes 250. Kuid siingi käib kulisside taga jaht talentidele, kinnitas Viires.

Suur mõju töötajatele

Märtsi lõpus viis CV-Online Estonia läbi küsitluse, milles uuriti, milline on COVID-19 viiruse mõju inimeste tööelule. Küsitlusest selgus, et 75% tajuvad tugevalt koroonaviiruse mõju oma tööelule ja vaid 25% näevad, et nende igapäevane töökorraldus ja -tingimused on jäänud samaks.

Tavakontori kodukontori vastu on vahetanud 40% vastanutest ja rahalised kärped puudutavad 32% küsitluses osalenud inimesi.

Küsitluses osales 1415 inimest üle Eesti, kelle hulgas suurim osakaal oli spetsialistidel (39%), oskustöölistel (21%), klienditeeninduse esindajatel (11%) ja keskastmejuhtidel (11%).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.