Statistikaameti ning sideoperaatorite koostöös valmib analüüs, milline on mobiiltelefonide liikuvus Eestis enne eriolukorra väljakuulutamist ning eriolukorra ajal. Kui esialgu soovis statistikaamet enda käsutusse saada mobiiltelefonide asukohaandmeid anonüümsel kujul, siis nüüdseks on kindel, et operaatorid ei väljasta andmeid isegi soovitud kujul.
Selle asemel käib kogu andmeanalüüs operaatorite siseselt ning eelmisest reedest alustati andmete ühildamist, et koonduks ühtne tervikpilt, millest amet koostab visualiseeringu.
Koostöö ameti ja operaatorite vahel on tihe, kuid mitmed olulised detailid ei ole veel tänaseni selged, näiteks ei ole teada, kas andmete visualiseering tehakse avalikuks või jagatakse seda vaid valitsusega.
Hetkel ei ole kokkulepet, kas andmetest tehtavat visualiseeringut jagatakse avalikult
Eelmisel reedel leppisid Tele2, Telia, Elisa ning statistikaamet (SA) kokku, et sideoperaatorid ei edasta ametile anonüümseid algandmeid, vaid eriolukorrast ajendatuna annavad riigi käsutusse oma andmeteaduse meeskonnad, kes teostavad andmeanalüüsi ettevõtete siseselt.
Statistikaameti statistika levi osakonna juhataja Triin Küttimi kinnitusel on anonüümsete mobiilsideandmete analüüsimine telekomiettevõtete jaoks tavaline töövahend, näiteks on sellest kasu võrgu planeerimisel.
“Sellest tulenevalt on kolme operaatori andmeteaduse meeskondadel olemas enda andmemudelid, mida antud juhul saab riigi hüvanguks ära kasutada. Hetkel käib töö kahes paralleelses osas. Statistikaameti poolt on ette antud soovitud vorm analüüsi lõpptulemusele koondtabelina ja kõik kolm operaatorit analüüsivad, mida nad enda olemasolevates mudelites peavad muutma, et soovitud formaadini jõuda,” lisas Küttim.
Alates eelmisest reedest toimuvad andmeteaduse meeskondade ja SA vahel töötoad, kus soovitakse jõuda maksimaalselt hästi ühilduva lõpptulemuseni, mille järgselt saavad mobiilsideoperaatorid edastada saadud tulemused statistikaametile, kes need omakorda kokku koondab ning üleriigiliseks võrdluseks visualiseerib.
Küttimi sõnul on tal väga raske kommenteerida, mida ja kuidas täpsemalt operaatorid analüüsivad, kuna töötubade käigus on mitu korda päevas tihedad koosolekud, mille raames võetakse vastu uusi otsuseid ning vaadatakse ka eelnevalt tehtud otsuseid üle.
Näiteks ei ole siiani pandud paika, kas Tartu firma Positium koostatav visualiseering tehakse avalikult kättesaadavaks kõigile huvilistele või jagatakse seda vaid valitsuse kriisikomisjoniga.
“Klientide andmed püsivad turvaliselt teenusepakkuja juures ja ei liigu isegi anonüümsel kujul kolmanda osapoole kätte. Kokku kutsutud ühine meeskond on suurepärane näide, kuidas keerulisel ajal suudavad tavapäraselt konkureerivad ettevõtted kiirelt oma jõud koondada, koostööd teha ning koos avaliku sektoriga ühise eesmärgi nimel pingutada,” kinnitas Küttim.