Uudis

Opositsioonierakonnad ei pea e-valimiste kohustuslikku vaatlemist mõistlikuks

Reformierakondlane Hanno Pevkur.Foto: Postimees/Scanpix

Opositsioonid olevad sotsiaaldemokraadid (SDE) ning reformierakond (REF) ei pea mõistlikuks väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kert Kingo (EKRE) poolt ellukutsutud e-valimiste töörühma ideed teha e-valimiste vaatlemine erakondadele kohustuslikuks.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni aseesimehe Lauri Läänemetsa (SDE) hinnangul ei ole töörühm e-valimiste osas tuvastanud puuduseid ja et mitte häbisse jääda, esitlevad nad bürokraatia kasvatamist töövõiduna.

Riigikogu liige Hanno Pevkur (REF) peab seda samuti ebavajalikuks kuna e-valimiste vaatlemiseks on juba praegu kõigil võimalus antud ning vajadusel on seda võimalust ka kasutatud.

SDE: sellised kohustused kuhjavad ruumi inimesi, kes ei huvitu teemast

Läänemets leiab, et selline mõte ei loo uut väärtust, vaid see kohustaks erakondi tegema midagi, mida kõik juba praegugi soovi korral teha saavad.

“Tundub, et suure lärmiga kokku kutsutud töörühm ei tuvastanud e-valimiste osas puuduseid mida leida loodeti ja et mitte häbisse jääda, presenteeritakse bürokraatia kasvatamist töövõiduna. Taolised kohustused pigem kuhjavad ruumi inimesi, kes on seal selleks, et peab, mitte, et huvitutakse,” ütles ta.

Läänemetsale teadaolevalt ei ole sotsid e-valimiste protseduure vaatamas käinud, kuna erakond usaldab e-valimisi, vabariigi valimiskomisjoni ja valimisteenistust ning kontrolli teostajaid.

Ta lisas, et kui kui peaks kunagi tekkima põhjus, siis kasutavad sotsid võimalust vaadelda või teha ettepanekuid süsteemi parandamiseks.

REF: e-valimised on juba praegugi vaadeldavad

Reformierakondale Hanno Pevkur peab töörühma ideed samuti ebavajalikuks, kuna e-valimised on juba praegugi kõigile soovijatele vaadeldavad.

“Eesti e-valimised on olnud auditeeritud ja kontrollitud väga tugevate ekspertide poolt ning kuulutatud turvaliseks. Kui keegi soovib täiendavalt vaadelda, siis kehtiv õigus võimaldab seda teha. Erakondadele millegi kohustuslikuks muutmine valimisi turvalisemaks ei tee. Kui mõnel erakonnal on kahtlusi või kõhklusi, et e-valimiste läbiviimine on probleeme, siis on neil ka kehtiva õigusega võimalus minna e-valimisi vaatlema. Meil ei ole kunagi seadnud kahtluse alla, kas e-valimised on turvalised või kas seal on muid probleeme,” ütles ta.

Pevkuri sõnul ei anna kohustuslik e-valimiste vaatlemine ühtegi lisaväärtust ning tema arvates peaks hoopis töötama selle kallal, et e-valimised oleksid ka jätkuvalt turvalised ja oma ala eksperdid tagaksid valimiste turvalisuse.

Seda, kas REF saadab e-valimistele oma vaatleja, otsustab Pevkuri sõnul erakonna peasekretär.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.