Uudis

Otse Riost: olümpialinna külalised seisavad silmitsi kohutava mobiilsidega, päästjaks on Ameerika äpp

47rs160511b484.jpg

Rio de Janeiro olümpiamängude alguseni on jäänud ligi kuu aega ja troopiline metropol valmistub spordipeo ajal vastu võtma hinnanguliselt pool kuni poolteist miljonit külalist. Riol on suurürituste korraldamise kogemusi küll – peale iga-aastaste sambafestivalide toimus Brasiilias viimane jalgpalli MM, mille finaalgi mängiti Rios – kuid olümpia on neist ilmselt suurim.

Probleeme Riol jagub, nagu lokkav kuritegevus, Zika ja teised nakkushaigused ning kehvad kommunaalteenused. Ent ühe kõige praktilisema hädana puutuvad Rio külastajad ilmselt kokku Brasiilia ülikeerulise mobiilsidega.

Rändlushinnad riigi sees ja operaatorite vahel

Brasiilias on hulk mobiilsideoperaatoreid, kellest suurimad on Vivo, Oi, TIM ja Claro, nendele lisandub veel hulk regionaalseid või virtuaalseid operaatoreid, kes teiste ettevõtete mobiilivõrku edasi müüvad. Brasiilia on suur föderatiivne riik ja kui olümpiaturist tahab Brasiilias ka ringi liikuda, peab kohe arvestama sellega, et iga operaator ei pruugi igas piirkonnas toimida. See tähendab nii helistamise kui andmeside mõttes, et ka Brasiilias sees tuleb maksta kohalikke rändlushindu. Kui püsida ainult ühes linnas nagu Rio, on olukord külalise jaoks siiski lihtsam, sest piisab ühe operaatori kohalikust pakkumisest.

Kui paljudes riikides käib kohaliku andmeside kasutamine nii, et tuleb osta kioskist eelmakstud SIM-kaart näiteks gigabaidi andmesidega ja see telefoni pista, siis Brasiilias jääb see samasuguseks unistuseks nagu tüdruk Ipanemal.

SIM-kaardi otsimine

Esimene suurim tõke on üleüldse kohaliku SIM-kaardi saamine. Võiks arvata, et Rio suures rahvusvahelises moderniseeritud Tom Jobimi lennujaamas ootavad turiste eri operaatorite reisipakkumised, aga kaugel sellest. Operaatorite esindusi ega lette lennujaamas pole. Raske on leida ka muud võimalikku putkat või poodi, mis SIM-kaarte müüks ja kui lõpuks selline raamatupood või apteek (just, tasub vaadata ka aspiriinitablettide kõrvale) leida, on neil suure tõenäosusega SIM-kaardid otsas. Müüjad suunavad turisti linna.

Ja tõsi, Rios endas on sõltuvalt linnaosast rohkem või vähem kohti, kust SIM-kaardi võib osta. Kaubandus- ja turismipiirkondades on tõenäoline leida mõne operaatori esindus. Muul juhul piisab ka leheputkast tänaval, kes müüvad SIM-e. Keskmine riolane 99% juhul inglise keelt ei räägi, mispuhul tuleb kaupa küsida portugali keeles. “SIM” on “chip” ja hääldatakse “šip”.

Milline operaator valida? Suurema uurimise järel on raske olulisi erinevusi nimetada, miks turist Rios võiks ühte operaatorit teisele eelistada, sest pakutavad hinnad on üsna sarnased. Küll aga on ühel operaatoril, TIM, võimalus vähemalt osaliselt kasutada ingliskeelset teenindust, mis järgnevalt kasuks tuleb.

Turistipaketti võib otsima jäädagi

Edasi tuleks valida sobiv pakett. Nüüd tuleb tõeline konks. TIM ja ka teised operaatorid lõid juba 2014. aasta jalgpalli MMi eel eraldi turistidele mõeldud kõnekaardi, näiteks "TIM Visitor”. Konks on aga selles, et neid kaarte üldjuhul poodidest ei leia ja klienditeenindajatel pole ka huvi uurida, kust ja kuidas turist sellise saaks. Kui mõnes müügikohas “TIM Visitor” leidub, on tegu lotovõiduga, mis tuleks kohe ära napsata.

Kui nii hästi ei lähe, tuleb võtta tavaline kohalik ettemaksuga (pré pago) kõnekaart nagu “TIM Pre”. SIM-kaardi suuruse pärast muretseda pole vaja, sest neid tarnitakse nüüd kolm-suurust-ühes formaadis. Oluline on aga tähele panna, et poest tuleb osta ainult SIM-kaart ja selle eest ei tohiks maksta üle kümne reaali (see on pisut alla kolme euro). Tihti hoiatatakse, et putkast müüakse välismaalasele SIM hoopis kallima hinna eest igasuguste lubadustega, mis tõele ei vasta.

Nüüd kaart telefoni ja valmis? Kaugeltki mitte.

SIM-kaardi kasutamiseks passinumber

Brasiilia üldist suhtumist internetivabadusse ja privaatsussse iseloomustab hästi see, et ka mobiilsidet ei saa keegi kasutada anonüümselt. Kaart tuleb isiklikult aktiveerida.

Aastaid oli selleks, et üldse mobiilsidet Brasiilias kasutada, vaja kohaliku residendi CFP-numbrit, mis sarnaneb maksumaksjate registri numbrile. Jalgpalli MMi eel leevendati reegleid ja välismaalased saavad nüüd sama teha oma passinumbri alusel, kuigiklienditeenindajad või poemüüjad ei pruugi seda asjaolu ka teada.

Kui SIM-kaart esmakordselt telefoni pista, tulebki see kõigepealt aktiveerida vastavale numbrile helistades. Juhised selleks onSIM-kaardiga kaasas ja tulevad kaSMS-iga, TIMi võrgus on need ka ingliskeelsed.

Kui kaart on aktiveeritud, saab hakata krediidi eest sobivat (interneti)paketti ostma, milleks tuleb saata sõnum vastavale numbrile. Näiteks kümne reaali eest ostetud SIM-kaart sisaldab kaks reaali krediiti, millest piisab näiteks 2×30 MB andmemahuks.

Kui vaja suuremat mahtu – pool gigabaiti saab näiteks kümne reaali eest –, tuleb kaardile krediiti juurde panna. See on keerulisem, kui võib tunduda. Mõne operaatori puhul võib seda saada teha krediitkaardiga internetis, mõne puhul vastavas Androidi-äpis, kuid need lahendused ei pruugi garanteeritult toimida. Isegi vastava operaatori esinduses ei saa kõnekaardile krediiti laadida! Lollikindel koht on supermarket võikiosk märkega “Recarga”, kus tuleb teada oma telefoninumbrit ja ulatada klienditeenindajale vastav summaraha.

Kui see tohutu kadalipp on läbitud, avanevad alles tasapisi Brasiilias telekomiäri iseärasused.

Keegi helistab teile, aga te ei jõua vastata? Telefon ei pruugi näidata helistaja numbrit. Mõne aja pärast saabub SMS, mis lubab vastamata kõne numbrit näidata… väikese tasu eest. Või siis helistate mõnel kohalikul numbril, kuid krediit kipub hirmus kiiresti kuluma? Ilmselt oli tegu mõne teise operaatori võrgus oleva numbriga, sest teise võrku helistamine on kallim kui oma võrgus. Eurooplase jaoks ebameeldivatelüllatustelei paista lõppu tulevat.

Päästjaks imeline WhatsApp

Kui telefonis SIM-kaart juba sees ja internet toimib, siis on päästjaksWhatsApp. Tasuta krüpteeritud teksti- ja häälsõnumeid, pilte ja kõnesid vahendav äpp teeb kõike seda, mida Brasiilia telekomitööstus ei suuda. WhatsApp aitab üle paljudest piirangutest, mis kohalikus mobiilsides ette tulevad.

Seda teavad ja armastavad ka kohalikud, kes kontaktiks soovitavad alati WhatsAppis suhelda. Äpp ei toimi kasutajanime, vaid telefoninumbri põhjal, mistõttu tasub teise Brasiilia numbriga ühenduda just WhatsAppis. Kasvõi paljude ajalehekuulutuste, avalike teatiste või mis iganes kontaktandmete juurest leiab üldjuhul telefoninumbri koos WhatsAppi ikooniga, mis tähendab: võtke sellel numbril ühendust läbi WhatsAppi.

WhatsAppis on tekstisõnumite kõrval ka teine ülipopulaarnemoodus suhtlemiseks. Teksti asemel saadetakse teisele inimesele salvestatud kõne ja sellise helilõigu pikkus võib ulatuda minutitesse. Tänavatel on tavaline vaatepilt, kus inimesed räägivad telefoni mikrofoni, aga ei hoia seda kõrva ääres, nagu helistades.

Juhend olümpiaturistile

Rio de Janeirosse reisides ja kohalikku andmesidet soovides võib proovida järgmise juhendi järgi toimida, kuigi selle toimiminepole garanteeritud.

 1. Lähed ajaleheputkasse ja ütled, “Chip? [šip] TIM? [tšim]?” Maksad R$10, mitte rohkem.Saad kile sees näiteks TIM Infinity Pre kaardi.
 2. Sisesta telefoni SIM-kaart.
 3. Esimeses SMSis onkirjastelefoninumber, seda näeb ka valides *846#. Tee restart, et algaks SIMi aktiveerimine.
 4. Helista *144
 5. Vali 3 ingliskeelseks menüüks.
 6. Ütle klienditeenindajale oma passi number, nimi, rahvus.
 7. Klienditeenindaja palub teha telefonile restardi. SIM-kaart peaks olema aktiveeritud.
 8. Järgmiseks tuleks aktiveerida mõni pakett. *222# näitab olemasolevat krediiti. R$10 SIM kaardi puhul peaks kasutuskõlblikku krediiti olema R$2.
 9. Ilma midagi juurde maksmata saab näiteks 30 MB/päevas andmeside paketi, mis maksab R$0,99. Sõnum “WEB30” tuleb saata numbrile 2000.

Kui vaja krediiti juurde laadida:

 1. Võib proovida *144 kõnekeskuse kaudu krediitkaardiga raha lisada või TIM Recarga Androidi äpiga raha lisada. Kui see ei õnnestu, siis tuleks poest, kaubanduskeskusest või tänavalt leida “TIM Recarga” lett. Seal tuleb terminali (mis sarnaneb kaardimakseterminalile) sisestada oma telefoninumber ja maksta soovitud hulga krediidi eest.
 2. Kümne reaali eest saab näiteks 500 MB paketi, mis kehtib 7 päeva. Sõnum “PRE500” tuleb saata numbrile 4141.

Avafoto: Oma telefone kasutavadõedLohaynny ja Luana Vicente, olümpialootused Brasiilias vähelevinud alal, sulgpallis.(Nacho Doce/Reuters/Scanpix)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.