Pakosta soovitab Boltil sooduskood teha kättesaadavaks ka meestele

Liisa Pakosta.

Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Liisa Pakosta leiab, et Bolti naistepäeva kampaania näol võib olla tegu meeste otsese soolise diskrimineerimisega. Olukorra lahendamiseks soovitab volinik Boltil kõmuline kampaania muuta sooneutraalseks ning tegeleda palgalõhe küsimusega ettevõtte siseselt.

Bolt käivitas sel nädalal kaheksas Euroopa Liidu riigis naistepäevale pühendatud kampaania, mida hakati ühismeedias juba kampaania esimestel tundidel tuliselt kritiseerima. Kampaania raames jagab Bolt teenuse kasutamiseks mõeldud sooduskoode vaid naistele.

Eile lõunaks oli võrdsete võimaluste volinik kampaania kohta saanud kaheksa pöördumist-selgitustaotlust. Lisaks kampaania sooneutraalseks muutmisele märkis volinik sedagi, et Bolt eksis, kui väitis esialgu, et naised saavad Eestis meestega võrreldes sama töö eest vähem palka.

Volinik eeldab, et kampaania eel on ettevõte siseselt lahendanud ära palgalõhe küsimuse

Üleeile käivitas Bolt naiste ja meeste palgalõhele viitava kampaania, mida on ühismeedias mitmed inimesed kritiseerinud. Lisaks Eestile on kampaania pahameelt tekitanud ka lätlaste seas. Kampaania käigus jagab Bolt vaid naissoost klientidele sooduskoode, millega saab järgmised sõidud teha palgalõhega võrdse protsendi võrra soodsamalt.

Kampaaniat kommenteerides ütles võrdsete võimaluste volinik Liisa Pakosta Geeniusele, et nõustub Bolti kampaanias väljatoodud lausega, mille kohaselt ei lahenda allahindlus soolise palgalõhe probleemi, kuid teadlikkuse tõstmine on hea alguspunkt.

Kampaania väljakuulutamise järgselt on seda ühismeedias kritiseeritud seetõttu, et naised peavad sooduskoodi saamiseks nägema vaeva, mitte ei jagata seda neile niisama.

Kuigi Pakosta on eilse päeva lõuna seisuga saanud kampaania kohta kaheksa pöördumist-selgitustaotlust ei kavatse ta esialgu menetlust alustada vaid loodab ettevõtte vastutustundlikule käitumisele. Volinik peab vastutustundlikuks käitumiseks seda, kui Bolt tegeleb tulemuslikult soolise palgalõhe küsimusega ettevõtte siseselt, pakub klientidele nende soost olenemata ühesuguseid teenuseid ja hindu ning jagab kampaania käigus palgalõhe kohta õiget infot.

Ettevõtte siseselt palgalõhe küsimusega tegelemise all peab volinik silmas näiteks seda, et Bolt jälgiks, kas tema töötajate hulgas on mehed või naised alaesindatud ning juhul, kui see nii on, siis selgitama välja põhjused, miks näiteks on naistaksojuhte vähem.

“Ettevõtte tööd analüüsides saab välja selgitada, millised komponendid töötingimustest pidurdavad otseselt või kaudselt naiste tööle asumist ja milliste meetmetega saaks neid märgatavaid või märkamatuid takistusi vähendada; kas võib ette tulla näiteks naissoost taksojuhtide ahistamist klientide poolt ja mida on ettevõte ette võtnud kõikide oma platvormil töötavate inimeste kaitsmiseks ahistamiste, solvangute või muude psühhosotsiaalsete ohutegurite eest,” täpsustas Pakosta.

Volinik rõhutab, et talle ei ole teada, kas Boltis on töötajate, sh platvormitöötajate vahelist soolist palgalõhet ning kas ettevõte mõõdab seda ja milliseid meetmeid Bolt palgalõhe vähendamiseks kasutab.

“Eeldan, et nii suurejoonelist soolise palgalõhe vastast kampaaniat tegev ettevõte on tegemas seda reklaamikampaaniat täiendavalt oma ettevõtte sees juba tehtud tulemuslikele edendavatele meetmetele,” lisas ta.

Volinik soovitab Boltil sooduskood teha kättesaadavaks ka meestele

Kuigi Bolti pressiesindaja sõnul ei ole kampaania diskrimineeriv leiab volinik, et sooduskoode vaid naistele jagades võib olla tegemist meeste otsese soolise diskrimineerimisega.

“Taksosõidu odavamat hinda ühele soole, olgugi et lühiajaliselt, ei saa vaadelda kui positiivset erimeedet, mis parandab soolist ebavõrdsust. Puuduvad uuringud, mis tõestaks, et naised oleks taksoteenuse kasutamisel alaesindatud ja/või ebavõrdselt koheldud. Mehed, kes peavad taksosõidu eest maksma kõrgemat hinda, on ebasoodsamas olukorras, võrreldes naistega, kes maksavad ligi veerandi võrra väiksemat hinda,”.

Samas on voliniku kantselei juhusliku katsega tuvastanud, et Bolt jagab sooduskoodi siiski ka meestele ning seetõttu ei saa üheselt öelda, et kampaania on meeste suhtes diskrimineeriv.

“Tõenäoliselt tuleneb see asjaolust, et Instagrami kontod ei tarvitse olla väga selge soolise määratlusega ning sotsiaalmeedias võib inimene postitada mistahes meeleolukaid pilte. Olukorras, kus toode või teenus on kättesaadav nii naistele kui ka meestele kokkuvõttes ühesuguse hinnaga, ei saa diskrimineerimist tuvastada,”.

Viimases punktis juhib volinik tähelepanu tõigale, et kampaania esialgses tekstis väitis Bolt, et Eestis saavad naised meestega võrreldes sama töö eest vähem palka.

“Soolisele palgalõhele tähelepanu juhtimine on kindlasti õigustatud, kuid on hea, kui kasutatavaid mõisteid esitletakse eksitamisteta. Soolise palgalõhe arvutamiseks lahutatakse keskmisest meeste tunnipalgast keskmine naiste tunnipalk, saadud number jagatakse keskmise meeste tunnipalgaga ja tulemus väljendatakse protsentides. Keskmise soolise palgalõhe puhul ei ole arvesse võetud võrreldavate naiste ja meeste erinevaid ameteid, tegevusalasid, tööaega ja muid tegureid, mis võivad tunnipalkade erinevuse põhjustada. Ei saa väita, et sooline palgalõhe tuleneb palkade erinevusest sama töö tegemisel,” ütles Pakosta.

Kokkuvõtlikult soovitab volinik Boltil kampaania tingimusi muuta selliselt, et sooduskoodi saaksid kasutada ka mehed.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.