Uudis

Paljud ministeeriumid soovitavad töötajatel Yandexit vältida

Yandex on Venemaal Tatarstani vabariigis proovinud ka juba juhita taksot. Eesti ametkonnad on ettevaatlikud rakenduse kasutusele võtmiseks. FOTO: TASS/Scanpix

Eestis on vaid 3 ministeeriumit, mis otsesõnu tunnistavad, et nende töötajad ei tohiks töötelefonidesse Yandexi taksorakendust paigaldada, kuid firmat ennast asi muretsetma ei pane.

Yandex taksoga kaasas käiv legend ebasõbraliku riigi võimalikust luuretööst pani Geeniuse uurima, kas meie riigisaladused on ikka kaitstud või jagavad paljud ametnikud neid enda teadmata takso-rakenduse kaudu huvilistele. Otseselt keelatud pole Yandex üheski ministeeriumis. Kuid maaeluministeerium, siseministeerium, rahandusministeerium ja kultuuriministeerium soovitavad Yandexit töötelefonis vältida.

“Oleme soovitanud vältida EL-i suhtes ebasõbralike või ebausaldusväärsete riikide päritoluga tarkvaratoodete kasutamist, mille hulka kuulub ilmselt ka Yandex Takso,” ütles maaeluministeeriumi infoturbejuht Aivar Ilves.

Kõik tasuline on keelatud

“Meie inimesed ei tohi töötelefonidel üldse tasulisi rakendusi kasutada,” lisab siseministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhataja Kristiina Herodes.

Kultuuriministeerium ja rahandusministeerium lisavad, et töötelefonidele on lubatud vaid rakenduste paigaldamine Android Play või Apple vastavast keskkonnast.

Haridusministeerium vastab, et nende töötajatele on Yandex lubatud eeldusel, et rakendusel pole ligipääsu töö e-kirjadele. Yandex ligipääsu e-kirjadele ei küsi, küll aga kaamerale, kontaktidele, asukohale, mikrofonile, telefoni kõnedele, SMSidele ja mälukaardile. Samu asju küsivad ka Yandexiga konkureerivad Taxify ja Uber, küsimus lihtsalt on selles, et mida nende andmetega edasi tehakse.

Yandexi puhul on kahtlustatud, et vene päritolu firma puhul liiguvad andmed Vene eriteenistustele.

Yandexit see kõik ei morjenda

Natalia Zhuravlova Yandexist ütleb Geeniusele, et ministeeriumite ettevaatlik hoiak ei pane neid eriti muretsema. “Me saame ainult kinnitada, et kasutajate privaatsus on meile esmatähtis. Me oleme Euroopa Liidu firma, oleme registreeritud Hollandisse, ja jälgime seetõttu väga rangelt Euroopa Liidus kehtestatud privaatsussätteid.”

Kuid vaatame, mis on neil ministeeriumitel enda põhjenduseks öelda, kes lubavad oma töötajatel kasutada kahtlase väärtusega rakendust.

Välisministeeriumis on kasutusel eesrindlik lahendus, kus telefoni tarkvara on jaotatud kaheks eraldatud ruumiks.

“Kasutusel on mobiilse töökeskkonna eritarkvara, millega on paljud funktsioonid seadmetes piiratud,” selgitab välisministeeriumi meedianõunik Britta Tarvis. “Nii krüpteeritake telefonis paiknevad eritarkvara andmed kui ka andmeside välisministeeriumi arvutivõrgu vahel.”

Selle mõte peaks olema see, et mõni äpp nagu Yandex ei saaks ligi töörakenduste andmetele. Küll aga oleks võimalik Yandexil pääseda ligi telefonikontaktidele.

Välisministeeriumi esindaja sõnul pole Yandex siiski nende töötajatel teadaolevalt kasutusel ja eelistatakse ikkagi eestimaist.

Aga kui ma kasutan isiklikku telefoni töö asjadeks?

Kaitseministeerium ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ei taha turvalisuse kaaltutlustele viidates üldse kasutatavatest rakendustest rääkida. Probleem puudutavat ka väga väikest ringi ministeeriumi töötajaid.

“Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis on töötelefon ministril, kantsleril, asekantsleritel ja veel mõnel isikul,” ütleb avalike suhete osakonna juhataja Rasmus Ruuda.

Sotsiaalministeerium ütleb, et neil pole ühtegi töötelefoni. Iseasi, kas tööasjade ajamine eratelefonil on turvaline, kuid selles lähtuvad kõik ametnikud registrite ja infosüsteemide keskuse (RIK) kehtestatud turvanõuetest. Näiteks rakendusi on lubatud paigaldada üksnes usaldusväärsetest allikatest ja enne on kohustus veenduda nende turvalisuses.

Justiitsministeeriumi ametnikel pole turvakaalutluste tõttu mobiiltelefoniga võimalik ligi pääseda kõigile tööalastele dokumentidele, vaid ainult kalendrile, elektronpostile ja mobiilse dokumendihalduse rakendusele.

Keskonnaministeeriumis on Yandex lubatud.

Ka politsei- ja piirivalveameti töötajatel on soovitatud töötelefonis Yandexi äppi vältida, kinnitas ameti pressiesindaja.

Täiendatud 10:55: lisatud PPA soovitus mitte Yandexit kasutada.

Märksõnad:
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.