Uudis

Paradoks jätkub: Tele2 katsetas täna Tallinnas 5G võrku

Täna sai endale jätkuloo 5G tehnoloogia jõudmine Eestisse. Teadupärast teatas täpselt pool aastat tagasi TeliaSonera, et käivitab koostöös Ericssoniga juba kahe aasta pärast Tallinnas ja Stockholmis 5G võrgu. Uudise tegi kummaliseks fakt, et 5G tehnoloogiat ei ole veel olemas ning selle standard peaks valmima alles 2020. aastaks.

TeliaSonerast jõudis ette Tele2, kes demonstreeris täna Tallinnas töötavat 5G võrku. Viimast lauset lugedes tuleb pidada meeles, et 5G standard on veel nelja aasta kaugusel. Uue võrgu loomisel on Tele2 partneriks Nokia, kelle Lääne-Euroopa tehnoloogiajuhi Martin Kristenssoni sõnul kasvab mobiilioperaatorite võrke läbiv andmesideliiklus 2030. aastaks võrreldes 2010. aastaga kümme tuhat korda.

Tele2 võrk on 5G valmis juba järgmisel aastal

“Hakkame juba 2017. aastal oma tugijaamadesse lisama 5G-võimelisi Nokia tarnitud seadmeid ning eestlasteni peaks uus mobiilsidegeneratsioon jõudma järgmise kolme-nelja aastaga,” prognoosis Tele2 Eesti juht Argo Virkebau ja lubas, et uus tehnoloogia ei muuda mobiilsideteenust kliendi jaoks kallimaks.

Tõsi on see, et Tele2 püstitas täna Eesti mobiilse interneti allalaadimiskiiruse rekordi, mis on nüüdsest 4,5 gigabitti sekundis.

„Kutsun konkurente üles täna püstitatud rekordit üle tegema, et Eestist saaks maailma kiireima mobiilse internetiga riik,“ esitas Virkebau väljakutse teistele mobiilioperaatoritele.

Tallinnas Telliskivi loomelinnakus toimunud demonstratsiooni käigus esitlesid Tele2 Eesti ja Nokia 5G standardieelset lahendust, mis koosnes tugijaama ja lõpptarbija seadme prototüübist. Testi käigus mõõdeti allalaadimiskiirust 360 kraadise RAW- ehk ülikvaliteetse töötlemata videopildi edastamise ajal üle õhu.

5G esimene arvestatav test leiab aset 2018. aastal

Kristenssoni sõnul jätkab Nokia 5G võrgu jaoks vajalike seadmete arendamist. Esimene arvestatav 5Gtest leiab aga aset 2018. aastal, mil toimuvad taliolümpiamängud Lõuna-Koreas. Nokia on juba praegu sealsete operaatoritega alustanud koostööd, et selleks ajaks saaks avada reaalse testvõrgu, mis pannakse mahutakse failidega proovile. Seejärel töötatakse välja standard, mis pannakse proovile2020. aasta Tokyo suveolümpiamängudel.

Fotod: Ronald Liive

Märksõnad: , , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.