Uudis

Parim jõulukink? Ühe jupi vahetusega saad oma vanast arvutist teha sisuliselt uue

Pooljuhtseadme vahetamine. Foto: Crucial

On üks kriitiline osa igast vanemast arvutist, mille vahetamisega muutub arvuti kasutamine nii palju paremaks, et seda võib pidada peaaegu nagu uueks. Seejuures on komponentide hinnad langenud nii, et kogu asi võib maksma minna ainult 50-75 eurot.

Kaval nipp on vahetada vana arvuti kõvaketas välja SSD vastu. Tegu on mäluseadmetega, millelt arvuti kogu aeg infot loeb ja infot kirjutab, seega sõltub sellest kogu arvuti kasutamise kogemus.

Vanemates arvutites olev kõvaketas on liikuvate osadega detail, millelt saab väga heal juhul lugeda andmeid 200 megabaiti sekundis (MB/s), aga tüüpilises sülearvutis võib olla ka kaks või kolm korda aeglasema kiirusega kõvaketas. SSD (solid state drive ehk pooljuhtmälu) aga liikuvaid osi ei sisalda, on kodukasutajale töökindlam ja lihtsalt palju kiirem – lugemise kiirus algab 500 MB/s juurest.

Arvutisse SSD-paigaldamine ei ole alati võluvits, mis arvuti imekiireks teeb, aga üldjuhul on sellest palju kasu. Ka siis, kui pudelikaelaks on vähe (4 GB) muutmälu. Kui pudelikaelaks on aga protsessor, siis on selle kasutegur madalam.

SSD hinnad on kolinal langenud

Kõige soodsamad on 120 gigabaiti mahutavad SSD-d, vaatame selliseid Eesti suurematest poodidest.

Ordist saab sellise hinnavahemikus 25-40 eurot, hind kõigub sõltuvalt tootjast. Ka Arvutitark müüb kõige odavamat lausa 20 euroga.

Hinnakirjad näitavad, et kui veel mõni aeg tagasi olid SSD kallid asjad, siis nüüd on nende hinnad kolinal langenud. Kes saab veidi rohkem kulutada, võiks ka rahus vaadata mitu korda suurema mahutavusega SSDsid.

Näiteks Arvutitark müüb 250 GB mahuga soliidse tootja Cruciali SSDd hinnaga 40 eurot, ka Ordis on sama mahuga korralike tootjate WD ja Kingstoni tooted paar eurot üle 40.

NB: enne ostmist veendu, et SSD sinu arvutisse sobib. Kui ise vastavat infot arvuti andmetest ei leia, ütle SSD müüjale arvuti mudel ja palu üle kinnitada, et see sinna sobitub.

Aga kuidas ma selle arvuti sisse saan?

Järgmine samm on vanalt kõvakettealt andmed uue SSD peale saada, vana ketas arvutist välja võtta ja SSD tagasi arvutisse saada.

Kui endale jääb see ülesanne keeruliseks ja läheduses pole ühtegi sugulast või tuttavat, keda palvega tüütada, pakuvad seda tööd ka arvutiteenindused.

Küsisin vanale Lenovo sülearvutile kõvaketta vahetust SSD vastu koos andmete kloonimisega mitmest poest ja hinnad on sellised:

  • Arvutitark: ketta paigaldus 20€ ja andmete kopeerimine 20€, töötaja sõnul on need “maksimaalsed hinnad” ja lihtsama arvutiga võib minna ka soodsamalt, kokku kuni 40€
  • Ordi: ketta paigaldus 10€ ja andmete kopeerimine 23€, kokku 33€
  • IT-buss: mõlemad tööd kokku ligi 35€

Tegelikult on Eestis veel palju väiksemaid arvutiteenindusi, kust võiks ka pakkumist küsida.

Kokkuvõttes võib aga minimaalselt 53 euro eest oma vanale arvutile tõelise uue hingamise anda.

Kes aga natuke rohkem on nõus kulutama, võiks valida soliidse tootja suurema ketta – siis kuluks 75 eurot, mis on ikkagi palju odavam, kui uue arvuti ostmine.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.