Uudis

Parlament võttis vastu nn Uberi seaduse, millega äpiga sõidud ja taksod võrdsustatakse

Täna toimunud riigikogu istungil hääletati ühiskonnas palju diskussiooni tekitanud nn jagamismajanduse seaduseelnõu üle. 86 poolt- ja 0 vastuhäälega võttis parlament ühistranspordiseaduse, liiklusseaduse ja riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu vastu, seadustades sellega sõidujagamisteenused ning ka Starshipi sarnaste transpordirobotite kasutamise.

Uue seadus ei käsitle enam eraldi taksosid ja sõidujagajaid, vaid vaadeldakse mõlemaid ühetaolistena. See tähendab, et ka sõidujagajad või nn privaatjuhid peavad hakkama taotlema tegevusluba, sõiduki ja teenindajakaarti.

Siiski jäävad ka erinevused sõltuvalt sellest, kas takso tellitakse traditsioonilisel moel või seaduse sõnastuses infoühiskonna teenuse vahendusel nn platvormi kaudu, mis tähendab sisuliselt äppi. Kui takso tellimine ja hinna arvestamine toimub äpi kaudu, siis sellise veo tegemisel ei ole taksomeeter kohustuslik. Samuti ei kehti kohaliku omavalitsuse poolt kehtestatud hinnapiirid, kuna tarbija näeb sõidu maksumust juba taksot tellides. Muudel juhtudel peab kasutama taksomeetrit, näiteks kui võetakse sõitjaid peale tänavalt ja taksopeatusest või kui takso tellimine toimub kõnekeskuse kaudu.

Seaduseelnõu on lahenduseks pärast mitmeid konflikte Uberi, Taxify ja taksojuhtide ja -ettevõtjate vahel, millega defineeritakse sõidujagamise teenus ning muudetakse seega konkurents turul võrdsemaks.

Seadus hakkab kehtima 1. novembril.

Muudetud 14.06.2017 22:30: parandatud poolthäälte arvu.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.