Uudis

Peaminister Kallas: Martin Helme ei usu tegelikult, et valimised on võltsitud

Peaminister Kaja Kallas andis oma e-hääle 1. märtsil kohvikus.Foto: AP

Peaminister Kaja Kallas ütles valitsuse tänasel pressikonverentsil, et e-valimised on kindlasti Eesti digiriigi kõige silmapaistvam ja olulisem osa. Viidates äsja toimunud valimiste e-hääletamise suurele osakaalule tõi Kallas välja, et see ongi tõestus, et e-valimised on osa meie digiühiskonnast.

Kommenteerides EKRE teabenõuet ja kaebust riigi valimisteenistusele ning riigikohtule esitatud kaebust ütles Kallas, et tema hinnangul Martin Helme ei usu tegelikult, et valimised oleksid võltsitud. 

Kallas: e-valimiste turvalisus ja usaldusväärsus on võtmetähtsusega

Kallas märkis pressikonverentsil ära, et e-valimised on võrdväärselt populaarsed riigi ja kohalike omavalitsuste e-teenustega. Usaldust e-teenuste osas näitavad tema sõnul tuludeklaratsioonide esitamine ning ka e-panganduse lai levik. 

“E-valimiste turvalisus ja usaldusväärsus on riigi vaatest olnud alati võtmetähtsusega. Oleme sinna pannud väga palju energiat ja raha. Seda turvalisust ja usaldusväärsust on pidevalt hinnatud, sõltumatud audiitorid ja hindajad,” ütles peaminister.

Kallas tuletas meelde EKRE IT-ministri Kert Kingo algatatud e-valimiste töörühma, mis ei tuvastanud, et e-valimised oleksid ebausaldusväärsed olnud. 

Kallas tõi välja veel selle, et EKRE esindajad ei osalenud e-valimiste vaatlemisel ei valimispäeval ega järgmisel päeval toimunud kontrollimisel. 

“Martin Helme ei usu tegelikult, et valimised on võltsitud. Ta ei usu, et e-valimistega oleks tegelikult mingi viga. Nad peavad kuidagi põhjendama, miks nad kaotasid, siis kõik teised on süüdi,” lõpetas ta. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.