Uudis

Peaminister Ratas palus Boltilt ja teistelt idufirmadelt, et nad ei koliks Eestist ära

Peaminister Jüri Ratas (keskel) ning väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu (paremal).Foto: Riigikantselei

Esmaspäeval kohtus peaminister Jüri Ratas Stenbocki majas idufirmade esindajatega ja palus neilt, et nad ei koliks oma ärisid Eestist ära.

Peaministri palve on ajendatud idufirmade ja investorite soovist muuta seadust vastavalt, et osaühingute osakute võõrandamise kinnitamiseks ning lõdvendamiseks ei peaks enam füüsiliselt notari juurde minema.

Esmaspäevasel kohtumisel andsid idufirmade esindajad mõista, et kui praegune olukord jätkub, võib juhtuda, kus idufirmad hakkavad oma peakontoreid Eestist ära kolima.

Peaminister Ratas lubas olukorra ära lahendada

Bolti õigusosakonna juht Ahto Kink ütles Stenbocki majas toimunud idufirmade ümarlaual, et osanike notariaalse registreerimise kohustus paneb kõik kiiresti kasvavad ettevõtted, kelle peakontor on Eestis, keerulisse olukorda, et mitte öelda sundseisu.

Kohalolnute sõnul kinnitas peaminister Ratas selle peale, et antud küsimusega tegeletakse. Samas tõdes kohtumisel osalenud Eesti startupijuhtide klubi president Sten Tamkivi, et peaminister ei andnud otsest lubadust, et see probleem välisinvestorite lihtsamaks kaasamiseks lahendatakse.

“Idufirmad on seisukohal, et justiitsministeeriumi poolt välja pakutav ja nende ekspertide poolt pikalt läbi töötatud lahendus, kus kõigi osanike nõusolekul saaks osanike nimekirja pidada ettevõtte juhatus on normaalne praktika, mis toimib Soomes, Lätis, Inglismaal ja paljudes teistes riikides. Ja võiks kiiresti ka Eestis jõustuda, et vältida nende rahvusvaheliste ettevõtete väljavoolu, kes oma välisosanikke notarisse peavad lennutama mitu korda aastas,” ütles Tamkivi.

Tema sõnul ütles peaminister, et justiitsminister toob eelnõu lähinädalatel valitsusse, aga kuidas mõnede teiste ministeeriumite ja huvigruppide vastuväited lahendatakse, on veel ebaselge.

Kas Bolt kolib Eestist ära?

Ümarlauast võttis osa ka Jobbaticali tegevjuht Karoli Hindriks, kelle sõnul tunnistas peaminister kohtumisel, et tema jaoks oli üllatav kuulda, kuivõrd palju keerulisem siin Eesti bürokraatia on võrreldes Ameerika Ühendriikide või Ühendkuningriigiga, aga kas või Soome või Lätiga.

Kuigi peaminister palus Bolti esindajalt, et nad ei lahkuks Eestist, siis kinnitab ettevõtte pressiesindaja Karin Kase, et esialgu ei plaani firma Eestist kuhugi kolida.

“Oleme Eesti patrioodid ja meil on hea meel, et meie peakontor on Eestis ning et Bolti edu on ka Eesti edu. Seetõttu ma hetkel ärakolimise teemal põhjalikumalt ei spekuleeriks, kuna me loodame, et seadusandja leiab sellele küsimusele peatselt lahenduse, mis on sobilik nii riigile kui idufirmadele,” ütles Kase.

Sky Newsi kohaselt on Bolt peagi kaasamas järjekordse investeeringu, mille maht ületab 91 miljoni eurot. Väljaande sõnul teeb Bolt järjekordse investeeringu kaasamise osas koostööd USA investeerimispangaga Goldman Sachs.

Küsimusele, kas Bolt kaasab Sky Newsi viidatud investeeringu juriidiliselt Eesti või mõne muu riigi ettevõtte alt, ei saanud firma pressiesindaja täpsemalt kommenteerida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.