Uudis

Pekingi tualett kontrollib nüüd külalisi näotuvastusega

Mees püüab Taevatempli tualetis olevast automaadist WC-paberit saada. Foto: Wang Zhao/AFP/Scanpix

Ehkki Pekingi Taevatempel ehitati juba aastal 1420, on selle tualettruumid alles hiljuti saanud kõrgtehnoloogilise uuenduse. Nimelt varastasid nii paljud turistid tualettruumidest paberit, et võimudel tuli olukorra parandamiseks midagi drastilist ette võtta. Lahenduseks paigaldati templi tualettidesse näotuvastusega WC-paberi jagamise seadmed.

Masinate kasutamiseks tuleb inimesel eemaldada prillid ning müts, vaadata kaamerasse ja oodata seejärel paberit. Masinad jagavad igale hädalisele 60–70 cm pikkuse pabeririba, millega tuleb hakkama saada. Samale inimesele enne uut paberit ei anta, kui on möödunud üheksa minutit.

Teoorias tundub kõik lihtne ja asutuse sõnul on testperioodi jooksul paberi kasutamine vähenenud 20%. Kuid reaalselt tuleb lubatud kolme sekundi asemel kaamerasse vaadata 30 sekundit, enne, kui päästva paberitüki masinast kätte saab. See tekitab külastajate seas hulgaliselt segadust.

Kogu atraktsiooni tabasid probleemid peale 2007. aastat, kui templis asuti tualettpaberit tasuta jagama – riigis on veel üsna tavaline, et avalikus tualetis pole paberist jälgegi. BBC sõnul kirjutab Hiina meedia, et osad inimesed toppisid oma kotid lausa templi vetsupaberit täis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.