Uudis

Pildid: selline näeb välja uhiuus Eesti digiallkirjastamise tarkvara

DigiDoc4 tarkvara.Foto: Geenius Meedia

Tänasest on avalik uus arvutis dokumentide digiallkirjastamiseks ja krüpteerimiseks mõeldud tarkvara Digidoc4. Vaatame üle, mis programmis uut on ja kuidas selle põhilised funktsioonid toimivad.

Esiteks torkab silma, et kogu tarkvara kujundus on muutunud. Kuna Digidoc4 põhiline uuendus on see, et see koondab kolm erinevat programmi üheks, on ka kujunduses näha kolm jaotust. Vasakult saab valida dokumentide allkirjastamise (või allkirjastatud dokumentide vaatamise), krüpteerimise ja kolmandaks oma elektroonilise identiteedi uurimise.

Üldine vaatepilt on tühi ja puhas, kõige tähtsam on kohe selgelt esile toodud. Kui faili akna peale lohistamine näitab kohe ära, et see läheb digiallkirjastatavasse ümbrikusse.

Peale esimese faili Digidoc4 peale lohistamist avaneb kohe väike failidialoog – seal tuleb määrata, kuhu loodav digiallkirjastatud fail kettal salvestatakse.

Edasi näeb ülevaadet, mis failid praegu juba ümbrikus on. Muide, siin on ka nupp juba “salvesta allkirjastamata” – nii saab näiteks sekretär või kolleeg teha teisele inimesele valmis bdoc ümbrikufaili korrektsete dokumentidega ja tema peab sellele siis lisama vaid digiallkirja.

Allkirjastamise nuppu vajutades käivitub tavapärane protsess, antud näites mobiil-IDga.

Krüpteerimise sektsioon toimib põhimõtteliselt sama moodi.

Kolmas nupp “Minu eID” jätab mulje, et seal saab vaadata oma elektroonilist identiteeti, aga tegelikult on see mõeldud ikka ainult konkreetselt ID-kaardi jaoks. Kui kaart on korrektselt arvutiga ühendatud, näeb seal oma sertifikaatide kehtivust ja muud sellist. See kehtib ka mitmuses, sest Digidoc4 toetab ka korraga mitut ühendatud kaarti.

Praegu toimib ka veel vana tarkvara Digidoc3, aga riigi infosüsteemi amet (RIA) soovitab hiljemalt aasta lõpuks kõigil üle minna Digidoc4 peale.

Praegu saab uut tarkvara installer.id.ee pealt, alates juunist pakub arvuti seda juba vaikimisi uuendusnea. Digidoc4 on praegu valmis ainult Windowsiga arvutitele. Maci tarkvara on veel arenduses, testimishuvilised saavad seda otse RIA poole pöördudes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.