Piraatteenus lubab Eesti kanaleid internetis vaadata, kanalid pöörduvad politseisse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
screenshot_1.png

Internetis levib LeiserTV nimelineteenus, mis lubab välismaal asudes interneti kauduEesti telekanaleid vaadata. Eesti telekanalid ütlevad, et see on piraatteenus, mis varastab nende sisuja teenib selle pealt raha ning lubavad LeiserTV politseisse anda.

LeiserTV lubab välismaal asudes vaadata mitmeid Eesti telekanaleid ning lisaksmitmeid suurema võrgustiku kanaleid. Kanalite loetelust vaatavad vastu nii ETV, Kanal2 kui ka TV3. Lisaks neile saab vaadata näiteks National Geographicut või Fox Life’i.

Starmani kommertsjuhi Toomas Tiiveli sõnul tundub, et LeiserTV näol on tegemist piraatteenusega.

"Arvestades sisu õiguste omanike väga rangeid piiranguid ja turvanõudeid sisu taasedastamisele, eriti nutiseadmetes ja väljaspool Eestit, on väheusutav, et tegemist on legaalse teenusega,"ütles Tiivel. "Kuna veebilehel ei ole ka mingit infot teenuse osutaja kohta, siis seda enam tundub, et tegemist on piraatteenusega."

Piraatteenusele viitab ka, see LeiserTV peidab agaralt oma jälgi. LeiserTV domeen on registreeritud .com tipptasemedomeenina Rootsi teenusepakkuja juures, mis ei luba leida domeeni registreerija andmeid ega kontaktinfot.

LeiserTV esindajatega Geeniusel ühendust saada ei õnnestunud. Leiseri lehelt ei leia ühtegi märget selle kohta, kes on ettevõtmise taga ning terve lehe peal on vaid üks üldine e-postiaadress, millele saadetud palvele kommentaariks vastust ei tulnud ning teine e-postiaadress, mis on seotud maksete sooritamisega.

ERRi meediasuhete juhtAnneli Tõevere-Kauri sõnul uuris ERRi jurist LeiserTV tegevust ning selgus, et ERR ei ole oma kanalite edastamiseks luba andnud.

"Pöördume avaldusega politsei poole, et see veebileht suletaks," ütlesTõevere-Kaur.

TV3-e juhi Priit Leito sõnul pöörduvad ka nemad LeiserTV vastupolitseisse.

Töötab vaid välismaal

LeiserTV lubab oma teenust kasutada vaid välismaal, seega tuleb sellele Eestis ligi pääsemiseks kasutada mõnd VPN-teenust, mis loob veebilehele mulje, nagu külastaja asuks välisriigis. Nõnda on võimalik ka Eestis LeiserTV teenuseid kasutada ning telepilti näha, ilma, et tuleks tegemist teha mõne ettevõttega, kes kodust telepilti pakub.

Artikli valmimise hetkel on LeiserTV makse sihtkohana märgitud Poola pank Alior Bank Spolka Akcyjna ning ettevõte, kellele konto kuulub on nimega Projekt Tech. Samuti on võimalik teenuse eest tasuda Skrilli ülekandega.

LeiserTV vahetab olenevalt päevast aga maksekanaleid. Kliendid saavad tihti kirju, mille sisuon järgmine:

"Oleme taastanud pangamakse võimaluse, kuid palun võtke teadmiseks, et olenevalt päevast, kasutame erinevaid pangakontosid. Ennem ülekande tegemist palun veenduge alati, mis pangakonto on sellele päeval kasutusel." (Grammatiliselt ebakorrektne kirjaviis muutmata.)

LeiserTV lehel on kirjas, et teenus ei ole loodud aga raha teenimise eesmärgil. "LeiserTV klubi ei ole loodud ettevõtlusest kasu teenimise eesmärgil ja liikmemaksust kaetakse vaid klubi toimimiseks vajalikud kulud," seisab lehel.

LeiserTV hinnakiri on võrreldes suuremate teenusepakkujatega odavam ning erinevalt mitte-piraatteenusepakkujatestlubab LeiserTV oma teenuse eest maksta ka nädalapõhise tasuga. Seitsmepäevase vaatamisõiguse eest tuleb tasuda 3,50 eurot, kuuajaline vaatamisõigus läheb maksma 8 eurot.

LeiserTV kasutamine on lihtne. Kanalite valik on lai, sinna kuuluvad nii muusikakanalid kui ka filmikanalid.

Teenusest saab vaadata ka telekava ning lisada saadete kohta endale meelepäraseid märkmeid. Soovi korral saab saateid ka salvestada, kuid seda 25 tunni ulatuses ning salvestatud saateid hoiab teenus alles kaks kuud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.