Uudis

Pluuto liikuvate mägede saladus on lahendatud

nh-plutosfloatinghills-context-lables_v3-sml-02-04-16.jpg

NASA New Horizons kosmosesond möödus eelmisel aastal Pluutost ja võimaldas meil näha kääbusplaneeti täpsemalt kui kunagi varem. Lisaks teistele põnevatele avastustele selgus ka, et mitmekilomeetrise läbimõõduga mäed liiguvad mööda Pluuto pinda. Nüüd arvavad NASA teadlased, et nad teavad, kuidas see toimub.

Mäed, mis mööda kääbusplaneedi pinda liiguvad, koosnevad jäätunud veest. Suure osa Pluuto pinnast katab aga hoopis jäätunud lämmastik. Kuna see on jäätunud veest tihedam, arvavad teadlased, et mäed "ujuvad"jäätunud lämmastiku meres ja liiguvad seetõttu sarnaselt jäämägedele Põhja-Jäämeres.

Liikuvad mäed on tõenäoliselt kääbusplaneedi kõrgendikelt lahti murdunud ja jäätunud lämmastik kannab neid alale, mis kannab mitteametlikku nimeSputniku tasandik. Pilte uurides on selgelt näha jäämägedest moodustunud "kette", mis on tekkinud mööda vooluradu.

New Horizonsi missioonilt saadud pildid võimaldavad teadlastel meie päikesesüsteemi kaugematel aladel olevate taevakehade geoloogilist aktiivsust uurida varasemast oluliselt täpsemalt ja uusi avastusi on oodata ka tulevikus. Detailsemat kirjeldust mägede liikumisest saab lugeda NASA pressiteatest.

Foto: NASA/JHUAPL/SwRI

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.