Põhja-Korea loodud Linuxi versioon üritab kodanikke pimeduses hoida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1026570349_382cdbccfb_o.jpg

Põhja-Korea on tuntud oma suletud ühiskonna ning karmi korra tõttu, seega ei tohiks olla üllatav, et ka kodanikele pakutavad arvutiteenused käivad sama rada pidi. Põhja-Korea kodanikud ei leia oma arvutitest Windowsit või Mac OS-i, vaid tugevalt muundatud Linuxi versiooni.

Eksperdid on riigis kasutatavat Linuxi versiooni lähemalt uurinud ning avastanud, et tegelikkus on oodatust veelgi hullem. Linuxi versioon nimega Red Star OS (Punase Tähe OS) pakub kasutajatele ligipääsu vaid eelnevalt valitsuse poolt heaks kiidetud materjalidele ning lisab isegi vesimärke USB-mälupulkadele kirjutatud failidele. Seda tehakse selleks, et jälgida ning tuvastada „vabariigis“ keelatud failide levitajaid.

Foto: KCC (Wikpedia)

Välimuselt üsnagi Mac OS X-i meenutavas tarkvara ei ole kasutajal endal õigusLinuxi süsteemifaile muuta. Kui süsteem tuvastab, et keegi üritab muuta mõnda olulist faili, lülitab arvuti end koheselt välja. Lisaks kasutajapoolsetele aspektidele on silmnähtav ka tõsiasi, et olulist infot riigist välja ei lubata ning kui võimalik, kasutatakse kõige jaoks enda poolt loodud lahendusi.

Operatsioonisüsteemiga kaasa tulev viirusetõrje ning internetibrauser kasutavad vaid kohalike servereid ning isegi failide krüpteerimiseks kasutatav süsteem on spetsiaalselt Red Star OSi jaoks loodud. Viimane on muidugi loodud mõttega hoida välismaalasi Põhja-Korea arvutisüsteemidest eemal.

Ekspertide sõnul onPõhja-Korea poolt loodud Linuxi versioon on keskmisest turvalisem, kuid selle peamine eesmärk on riigi kodanike ohjas ning isoleeritud hoidmine.

Avafoto: (stephan)/Flickr

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.