Põhjamaade digiliitmine: Island hakkab koos Eesti ja Soomega X-teed arendama

X-tee arendusmeeskond sai uue liikme.Foto: RIA

Island liitus 1. juunil Põhjamaade Koosvõimelahenduste Instituudiga (NIIS), mis arendab liikmetele digivalitsemise lahendusi, sh X-teed. Islandist sai asutajate Eesti ja Soome järel kolmas liige rahvusvahelises konsortsiumis.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Suti sõnulon X-tee Eesti hästitoimivate ja sujuvate avalike digiteenuste vundamendiks, kuid võiks seda olla ka rahvusvaheliselt.

“Nagu nimigi vihjab, on NIIS-i eesmärk algusest peale olnud Põhjamaades kui maailma eesrindlikumas digipiirkonnas ühendada jõud ja ehitada koos võimalikult head digivalitsemise lahendused. Senine koostöö Soomega on olnud edukas ja näidanud, et meie riikide infosüsteemid saavad omavahelise infovahetusega hästi hakkama. Seda parem meel on mul näha NIIS-i kasvu ja tervitan Islandit uue liikmena.” ütles Sutt pressiteate vahendusel.

NIIS (Nordic Institute for Interoperability Solutions) ehk Põhjamaade Koosvõimelahenduste Instituut on mittetulundusühing X-tee tuumtehnoloogia arendamiseks Eesti-Soome ühiskonsortsiumi kaudu koostöös Soome, Islandi ja Fääri saartega. Konsortsiumi töö on Eesti strateegiliseks huviks, et tagada X-tee kõrgem kvaliteet ja rahvusvaheline koosvõime, samas optimeerida ka arenduskulusid ja -korraldust.

Suti sõnul loob koostöö eeldused väga heade piiriüleste digiteenuste tekkeks ja on suurendanud ka kulutõhusust. “NIIS-i liikmesriigid suunavad ja rahastavad X-tee põhitehnoloogia arendamist üheskoos. See tagab kvaliteedi, võimaldab innovatsiooni ja loob soodsa pinnase piiriüleste teenuste ja digivalitsemise lahenduste tekkeks,“ märkis minister. „Piiriülesed teenused on üha olulisemad, kuid turvaline andmevahetus eri riikide ja teenuste vahel on siin võtmetähtsusega ja Eesti huvi on, et seda rolli täidakski meie X-tee,” ütles ta.

Island on NIISi töörühmades osalenud juba alates 2018. aastast ja andnud oma panuse X-tee arendamisse, nüüd sai Islandist ka NIISi ametlik liige. Island juurutab praegu X-teed oma riigi infrastruktuuris ja selle eesmärk on muuta digiteenused kättesaadavaks riikliku andmevahetuse ökosüsteemi Straumurinn kaudu.

Toimetas Kristjan Ats Mägi.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.