Politsei karistas üheksat ametnikku andmebaaside väärkasutamise eest, üks kaotas töö

Selline näeb välja patrullpolitseiniku infosüsteemi peamenüü.Foto: PPA

Politseinikud tegid eelmisel aastal politsei infosüsteemi korduvalt päringuid, mis ei olnud nende otseste tööülesannete täitmisega seotud.

Infosüsteemi väärkasutuse tõttu algatati politseis eelmisel aastal 12 distsiplinaarmenetlust, millest üks päädis politseiniku jaoks töökaotusega. Vallandatud politseinik vaatas infosüsteemist tööga mitteseotud andmeid lausa 35 korral.

Kokku said karistuse üheksa politseinikku

Andmekaitse inspektsioon (AKI) algatas eelmisel aastal menetlused kolme politseiniku üle, kes vaatasid omavoliliselt andmeid politsei infosüsteemist. Politsei- ja piirivalveameti (PPA) sisekontrollibüroo juhi Raul Vahtra kinnitusel oli politsei eelmisel aastal sunnitud neljal korral AKIt informeerima isikuandmete väärkasutusest.

Vahtra sõnul käib politseiametnike kasutatud infosüsteemiga kaasas suur vastutus ning kõik politsei töötajad saavad andmete kasutamiseks koolitusi ja nad on teadlikud, et seda infot tohib kasutada vaid tööülesande täitmiseks. Andmebaasidesse kasutamist ja päringute tegemist logitakse.

“Kontrollime pidevalt päringute tegemise eesmärke ja reageerime väärale käitumisele. Selle tulemusel viidi eelmisel aastal infosüsteemi väärkasutuse tõttu läbi 12 distsiplinaarmenetlust. Kolmel juhul polnud infosüsteemi väärkasutus seotud otseselt isikuandmetega, vaid teenistusliku vajaduseta vaadati sõidukite ja juhtumite andmeid,” ütles Vahtra.

Ülejäänud viis distsiplinaarmenetlust jõudsid sisekontrollibüroo juhi sõnul küll lõpule eelmise aasta jooksul, kuid nende menetluste tulemusi pole veel avalikustatud.

Distsiplinaarkorras karistati andmebaaside väärkasutamisega seoses üheksat ametnikku. Ühel juhul vabastati ametnik teenistusest, kaheksa inimesest said noomituse.

“Kolmel juhul jäeti karistus määramata, sest nendes juhtumites tehti mõned üksikud päringud iseendaga seotud sõiduki või lähedase inimese kohta. Teenistusest vabastatud ametnik tegi 35 tööülesannete täitmisega mitteseotud päringut,” lisas ta.

Vahtra kinnitusel pööravad nad politseile usaldatud andmete hoidmisele pidevalt tähelepanu nii koolitustel kui ka infopäevadel ning reageerivad nii tõsisele andmete väärkasutamisele resoluutselt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.