Uudis

Politsei pidas kinni küberkurjategijad, kes tekitasid eestlastele 24 000 euro ulatuses kahju

Politsei võttis vahi alla kolm küberkurjategijat.Foto: Shutterstock

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo politseinikud pidasid kolmapäeval Tallinnas kinni kolm meest, keda kahtlustatakse tuhandetele eestlastele SMS-ide saatmises eesmärgiga pääseda nende pangakontodele. Kurjategijatel õnnestus tekitada ligi kümnele inimesele kahju kokku 24 000 euro ulatuses.

Kahtlustuse järgi saatsid mehed novembrikuu jooksul igapäevaselt ligi 5000 SMS-sõnumit enamasti LHV panga nimelt, mille sisu väitis, et nende pangakontol toimub volitamata tehing.

Sõnumisse oli lisatud panka sisenemise link, millele vajutades avanes hästi järeletehtud panga avaleht, kuhu inimene sai enda andmeid sisestada. Seeläbi õnnestuski kurjategijatel tungida inimeste pangakontodele ja varastada neilt palgad ja säästud.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo küber- ja majanduskuritegude talituse juht Hannes Kelt ütles, et kuigi selliseid rünnakuid korraldatakse eeskätt välismaalt, hoiab politsei eriti teravalt pilku peal ka siin toimuval.

“Kuritegu uurides selgus, et seekordsed rünnakud on korraldatud siitsamast, Eestist. Tegime selgeks, et rünnakute toimepanemises on alust kahtlustada kahte 22- ja ühte 38-aastast meest,” ütles Kelt.

“Kolmapäeval, 30. novembril, pidasime inimestelt raha välja petnud mehed politseioperatsiooni käigus kinni. Rahvusvahelise koostöö tulemusena võtsime samal ajal kontrolli alla ka libalehtede avalikustamiseks kasutatud serverid Euroopas,” lisas ta.

“Seda tüüpi kuritegevus varitseb jätkuvalt kõiki inimesi, sestap tasub alati olla tähelepanelik. Kurjategijad muutuvad ajas kavalamaks ja mõtlevad välja uusi skeeme eesmärgiga inimeste raha varastada. Eriti tähelepanelik tasubki olla linkide osas, mis on saadetud sõnumite ja e-mailide teel. Sageli on nendes linkides mainitud panga nime, kuid see ei tähenda, et nendele klikkimine oleks turvaline,” ütles Kelt.

“Panka soovitan siseneda selliselt nagu varasemalt harjutud on ehk teha seda turvaliselt läbi pangaäpi või panga kodulehe,” lisas ta. Prokuratuur nõudis kolme mehe vahi alla võtmist ning sellega kohus ka nõustus. Mehed vahistati eile.

Politsei- ja piirivalveamet pani kirja kolm nõuannet, kuidas säärased pettused ära tunda:

  • lingi avamisel on kahtlane aadressi nimetus, näiteks www.lhvbank-l.com;
  • saadetud lingis ei tööta teised menüüribad, näiteks ei saa minna avalehele;
  • esinevad kirjavead või leht on osaliselt mitmes keeles.

Kui inimene on saanud sellise sõnumi, ei tohiks linke avada ning sõnum tuleks kohe kustuda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.