Polybiuse taga olevat ettevõtet HashCoinsi süüdistatakse pettuses

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: ekraanipilt, montaaž

Rahvusvahelises Bitcoini foorumis Bitcoin Forum on juba aastaid seatud kahtluse alla HashCoins OÜ tegevus ja eksistents ning paljud foorumipostitajad hoiatavad, et nad pole kunagi firmalt tellitud riistvara kätte saanud.

Geenius.ee kirjutas eelmisel nädalal, et ühisrahastuse kaudu blockchaini ehk plokiahela tehnoloogial toimivat panka planeeriv Polybius Foundation OÜ on kaasanud nädalaga investoritelt üle 13 miljoni dollari ehk 12 miljonit eurot idee elluviimiseks. Praeguseks on summa kerkinud 19,4 miljoni dollarini. Kuigi finantsinspektsioon on andnud investoritele hoiatuse ettevõtte tegevuse suhtes, on tegijatel suured plaanid ja siht kokku saada tervelt 50 miljonit.

Firma müüs Bitcoini-kiipe, ostjad süüdistasid pettuses

Polybiuse taga on 2013. aastal asutatud Eesti ettevõte HashCoins OÜ, mille peamisteks eesmärkideks on krüptoseadmete arendus, blockchain tehnoloogia põhjal lahenduste loomine ning krüptoseadmete kaughaldusteenuste pakkumine. Nende valdkondade arendamiseks kaasab HashCoins nii oma kapitali, kui väliseid investeeringuid, selgub firma kodulehelt.

2014. aasta alguses teavitas firma foorumis, et alustas krüptoraha kaevandamise riistvara tootmist ja tellimiseks on saadaval HashCoins ASIC (application-specific integrated circuit ehk kindla rakenduse, nt krüptoraha kaevandamiseks disainitud kiip – toim). Esialgu seati foorumipostitustes ettevõtte eksistents kahtluse alla ning kurdeti tellimuste hilinemise üle. HashCoins kinnitas foorumis kahtlejatele, et nad on registreeritud ettevõte ning tõestas oma eksistentsi jagades isegi Google’i tänavavaate linki kontori asukohale.

Eelmise ja tänavuse aasta postitustest leiab HashCoinsi aadressil konkreetseid süüdistusi selle kohta, et tegemist on pettusega ning et inimesed pole tellitud kaupa kätte saanud.

  • Juba mullu hoiatasid mõned kasutajad nagu Unacceptable, et mingit riistavara pole ja tegu on pettusega.
  • Tänavu 1. juunil hoiatas kasutaja karrim, et seda firmat ei saa usaldada, kuna ta pole riistvara kätte saanud ning pärast kuudepikkust viivitust pakuti vaid osalist raha tagastamist ning kaevandamise lepingut. Kasutaja pole rahul ka HashCoinsi klienditeenindusega ning ainus viis vastuse saamiseks on kirjutada foorumisse negatiivne arvustus.
  • Kasutaja brobbel kirjutas 4. juunil, et ta pole tellitud riistvara kätte saanud. “Nad pole midagi saatnud, kuna neid ei eksisteeri. Kuid nad reklaamivad riistavara endiselt oma kodulehel,” lisas ta.

Kokku ulatub arutelu Hashcoinsi üle foorumis pea 900 sissekandeni, mis näitab, et tegu polnud marginaalse projektiga.

Hashcoins: on klientidele kahju hüvitanud

Hashcoins OÜ tootejuht Vitali Pavlov selgitas, et nad on foorumis ka ise ametlikke vastuseid kirjutanud, kuid kommentaatorite pahameeleks on mitu põhjust. “Alustasime tööd 2013. aastal ning siis polnud kaevandamise riistvara varuosade maaletoojaid väga palju ja on esinenud viivitusi meie maaletoojate poolt, seetõttu me ei saanud riistvara saata. Sel põhjusel me ei saanud kahe erineva mineri mudelit toota, mis oli ette tellitud,” lisas ta.

“Teine probleem oli see, et 2014. aastal tootsime uue mineri uue tehnoloogiaga, aga kiibi disainer ei andnud meile selle müümiseks luba. See riistvara jäi meiega, mille me panime oma andmekeskustesse, et pilve kaevandamise teenust osutada. Kõikidele tellijatele pakkusime vahetuseks, kas pilve- või kaugkaevandamise lepingut,” lausus Pavlov.

“Olen isiklikult terve aasta jooksul suhelnud inimestega, et pakkuda saamata jäänud kauba eest kompensatsiooni, mis oli võrdne või suurem sellest, mis nad on ostnud. Seda on raske tõestada, aga väga paljud inimesed, kes kirjutavad meist halvasti, pole meilt midagi tellinud,” tõdes tootejuht.

Tema sõnul on üle 90% klientidest juba raha tagasi saanud, nende lepingud on lõppenud ning mõned lepingud on veel aktiivsed ja mõned kasutavad pilvekaevandamise süsteemi. Selle aasta jooksul postitatud negatiivsete kommentaaride kohta ütles Pavlov, et nad ei müü enam üle poole aasta riistvara.

“Internetisuhtlemine on selline, et kui keegi räägib mingist probleemist, siis jääb see teistele meelde. Kui mitu inimest kirjutavad, et nad pole riistvara saanud, siis teised mõtlevad, et me petame inimesi. Inimesed, kellele me oleme saamata jäänud kauba kompenseerinud, ei ole oma kommentaare eemaldanud,” nentis Pavlov.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.