Uudis

Poola: EL ja NATO peaks ühiselt otsustama, kas lubada Huawei turule või ei

Weijing Wang, Piotr Durbajlo. Fotod: sotsiaalmeedia

Poola siseminister Joachim Brudziński kutsus Euroopa Liitu ja NATOt otsustama ühise seisukoha üle, kas lubada Huawei liikmesriikides telekommunikatsiooniturule või ei.

“Huawei pärast on mured ka NATOs. Kõige mõistlikum oleks, kui me jõuaksime ühise seisukohani nii EL-i kui NATO liikmesriikide seas,” ütles minister.

Poola võimud arreteerisid nädala alguses Huawei Poola üksuse müügijuhi Weijingi Wang ja endise sisejulgeoleku töötaja Piotr Durbajlo, kes töötab nüüd mobiilioperaatori Orange’i palgal.

Mehed peeti kinni vastuluure-uurimise käigus kahtlustatuna spionaažis, aga julgeolekuteenistuse esindaja sõnul puudutas see kahte isikut, mitte nende tööandjaid. Läbiotsimised korraldati nii Huaweis kui Orange’is.

Wang, kes kasutas Poolas kohalikku nime Stanislaw Wang, töötas enne Huaweisse asumist viis aastat Poolas Hiinas saatkonnas. Huawei katkestas sellegipoolest laupäeval sidemed Weijingiga ja teatas mehe vallandamisest.

Hiina riigimeedia ähvardab Poolat

Poolas Huawei peakorterist juhitakse firma äri Ida-Euroopas ja põhjamaades, muuhulgas Eestis.

Mitmed riigid on otsustanud keelata Huaweil ja ZTE tehnika kasutamise 5G telekommunikatsioonivõrkude arendamises, kuna kahtlustatakse, et Hiina valitsus võib ettevõtete taristut kasutada luuramiseks. Sel nädalal teatasid Norra ja Rootsi, et kaaluvad Huawei lubamist või piiramist 5G võrkude ehitamises.

Ka Poolas testib Orange Polska Huawei 5G tehnikat.

Hiina riigimeedia saadab Poola poole ähvardavaid noote. Pekingi meelsust esindav Global Times – midagi sellist, nagu RT on Venemaal – kirjutas juhtkirjas, et Poola näitas end USA käsilasena. Ajaleht kutsus Hiina valitsust olema resoluutne ja mitte pehme, kuna Poola peab ülekohtu eest tasuma.

Märksõnad:

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.